Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні1 надала відповідь на запитання, чи можуть працівники державних органів влади та державних установ отримати удосконалений електронний підпис у Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС на незахищеному носії.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Зокрема, податківці зазначили, що відповідно до частини другої ст.17 Закону України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (Закон № 2155) органи державної влади, органи влади АР Крим, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи публічного права та їх посадові особи використовують кваліфіковані електронні підписи (далі – КЕП) та печатки, а також електронні підписи та печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.
Згідно з частиною третьою ст.17 Закону № 2155 порядок використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях державної форми власності встановлюється КМУ.
Відповідно до абзацу другого п.2 Порядку використання електронних довірчих послуг в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2023 р. № 798 (Порядок № 798), кваліфікований сертифікат відкритого ключа підписувача – представника державної установи – це кваліфікований сертифікат відкритого ключа, в якому додатково до ідентифікаційних даних фізичної особи, яка є працівником державної установи, зазначаються ідентифікаційні дані відповідної державної установи (найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ).
КЕП – це удосконалений електронний підпис, що створюється з використанням засобу КЕП і базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (п.27 ст.1 Закону № 2155).
Пунктом 4 Порядку № 798 визначено, що державні установи та їх працівники для засвідчення чинності відкритого ключа використовують КЕП та печатки, а також електронні підписи та печатки, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.
Отже, підписувачі – представники державної установи використовують виключно КЕП та печатки підписувачів – представників державної установи, а інші працівники державної установи для підготовки, погодження та підписання проектів електронних документів використовують кваліфіковані сертифікати відкритих ключів підписувачів – представників державної установи або особисті кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, в яких не зазначаються ідентифікаційні дані відповідних державних установ.
Враховуючи вищенаведене, податківці дійшли висновку, що працівники державних органів влади та державних установ можуть отримати удосконалений електронний підпис у Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС України, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (в тому числі для внутрішнього використання) виключно як фізичні особи, тобто без зазначення ідентифікаційних даних відповідної державної установи.