Документ
Коментар
НБУ постановою від 12.03.2025 р. № 30 (Постанова № 30) вніс зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 163 (Інструкції № 163). Розглянемо докладно основні зміни.
1. Внесено зміни до Загальних положень Інструкції № 163.
Відповідно до нової редакції п.2 Інструкції № 163 цей документ визначає:
Також у новій редакції викладено п.3 Інструкції № 163, відповідно до якого вимоги цієї Інструкції не застосовуються до платіжних операцій:
2. Встановлено перелік обов’язкових реквізитів платіжної інструкції, оформленої за платника його надавачем платіжних послуг.
Перелік обов’язкових реквізитів, які повинна містити платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, як і раніше, наведено в п.37 Інструкції 163. При цьому новим п.371 Інструкції 163 визначено, що надавач платіжних послуг платника у випадках, визначених у договорі з платником, може оформляти платіжну інструкцію за платника, яка повинна містити реквізити, визначені в пп.1 – 5, 7, 8 п.37 Інструкції 163 (тобто усі обов’язкові реквізити, крім підпису платника), а також підпис надавача платіжних послуг платника.
3. Зобов’язано надавача платіжних послуг надавати платнику інформацію, що підтверджує прийняття до виконання платіжної інструкції.
Відповідно до нового п.372 Інструкції 163 надавач платіжних послуг платника після прийняття до виконання платіжної інструкції платника зобов’язаний надати платнику інформацію, що підтверджує прийняття до виконання платіжної інструкції. Після прийняття до виконання платіжної інструкції, оформленої платником у паперовій формі, надавач надає платнику інформацію про прийняття до виконання платіжної інструкції, оформлену відповідно до вимог п.27 Інструкції 163.
Інформація про прийняття до виконання платіжної інструкції повинна містити дані, перелік яких наведено в п.373 Інструкції 163. Надавач платіжних послуг платника має право передбачати інші дані в інформації про прийняття до виконання платіжної інструкції.
Форма, порядок надання інформації про прийняття до виконання платіжної інструкції визначаються умовами договору між платником і надавачем платіжної послуги платника. Інформація про прийняття до виконання платіжної інструкції на вимогу платника повинна бути надана надавачем платіжних послуг платника як документ (квитанція).
Тобто тепер платники будуть мати можливість перевірити всю оперативну, фактичну інформацію щодо проведеної платіжної операції, що надасть змогу швидко реагувати на можливі помилки та неточності. До того ж платник буде мати документ, який чітко відображає всю інформацію за операцією.
4. Врегульовано питання щодо виконання послуг при зміні рахунку, зокрема, при накладенні арешту.
До Інструкції № 163 внесено уточнення щодо врегулювання питання відносно виконання послуг при зміні рахунку, зокрема, при накладенні арешту.
Нагадаємо, що законодавством України передбачена можливість застосування надавачем платіжних послуг до рахунків клієнтів процедури зміни рахунку (закрити «старі» рахунки і відкрити «нові») у зв’язку, наприклад, зі зміною правил бухгалтерського обліку чи проведенням реорганізації (злиття, приєднання тощо) або закриттям рахунку за ініціативою надавача платіжних послуг чи користувача у визначених законодавством випадках.
Така процедура можлива також і у випадку, коли кошти на рахунку перебувають під арештом, оскільки арешт, як відомо, накладається на кошти боржника, а не на сам рахунок.
Водночас, як і раніше, зміна рахунку чи його закриття ніяк не впливає на обов’язок виконання надавачем платіжних послуг вимог постанов державного чи приватного виконавця про арешт коштів боржника та платіжних інструкцій на примусове списання (стягнення) коштів із рахунку боржника1.
1 Див. інформаційне повідомлення НБУ щодо обґрунтування прийняття Постанови № 30, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі регулятора.
Так, зокрема, відповідно до нового п.821 Інструкції 163 арешт, накладений на кошти, не припиняється в разі зміни номера рахунку платника відповідно до процедури зміни рахунку, визначеної Інструкцією про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженою постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 162.
Кошти, арештовані на рахунку платника, який був закритий у зв’язку зі зміною номера рахунку за ініціативою надавача платіжних послуг, надавач платіжних послуг перераховує та обліковує за новим рахунком платника для подальшого виконання платіжної інструкції стягувача в разі її надходження.
Надавач платіжних послуг платника в разі надходження платіжної інструкції на примусове списання (стягнення) коштів з рахунку платника, за яким раніше обліковувалися арештовані кошти та який був закритий у зв’язку зі зміною номера рахунку за ініціативою надавача платіжних послуг, має забезпечити виконання такої платіжної інструкції у порядку, визначеному в розділі ІV Інструкції № 163.
До того ж внесено зміни до Указівок щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі (додаток до Інструкції № 163).
Постанова № 30 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 15 березня 2025 р. (п.4 Постанови № 30)2.
2 Постанову № 30 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 14.03.2025 р.