Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 19.03.2025 р. № 3323-04/23763-06 надало роз’яснення органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, підприємствам та іншім суб’єктам сфери публічних закупівель щодо внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану у зв’язку з прийняттям постанови КМУ від 11.03.2025 р. № 277 «Про внесення змін до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Постанова № 277; див. коментар) та постанови КМУ від 11.03.2025 р. № 278 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 і від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (Постанова № 278; див. коментар).
1. Щодо Постанови № 277.
Мінекономіки України нагадало, що згідно з п.2 Постанови № 277, яка набрала чинності 12.03.2025 р., закупівлі, розпочаті до набрання нею чинності, завершуються в порядку, що діяв до цієї дати.
Також, у листі наголошено, що абзацом першим п.29 Особливостей № 11781 із змінами, внесеними Постановою № 277, передбачено, що у разі проведення відкритих торгів згідно з Особливостями № 1178 для закупівлі твердого палива, природного газу, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення п.1 і 2 частини другої ст.16 Закону про публічні закупівлі2 замовником не застосовуються.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
При цьому закупівлі бензину, дизельного пального та газу скрапленого для автомобільного транспорту виключено з переліку товарів п.29 Особливостей № 1178, що зумовлює зміну підходу щодо застосування кваліфікаційних вимог до учасника під час закупівель зазначених товарів.
Отже, як зазначає Мінекономіки України, замовник має право самостійно визначати потребу в застосуванні кваліфікаційних критеріїв, визначених ст.16 Закону про публічні закупівлі, зокрема, положень п.1 і 2 частини другої ст.16 (наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід).
Відповідно до п.48 Особливостей № 1178 під час здійснення закупівлі товарів замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені ст.16 Закону про публічні закупівлі.
2. Щодо Постанови № 278
.
Мінекономіки України нагадало, що п.3 Постанови № 278 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (13.03.2025 р.), крім п.2 змін, затверджених Постановою № 278, який набирає чинності з 01.04.2025 р.
Пунктом 111 Особливостей № 1178 встановлено, що у разі коли замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, та медичних виробів за переліком згідно з додатком 1 до Особливостей № 1178, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, такі закупівлі здійснюються з використанням електронного каталогу (далі – ЕК) відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822, з урахуванням положень, визначених Особливостями № 1178.
Постановою № 278 розширено перелік лікарських засобів та медичних виробів, обов'язкових для закупівлі через ЕК (Додаток 1 до Особливостей № 1178) з 01.04.2025 р.
Мінекономіки України звертає увагу, що з питань щодо переліку, передбаченого Постановою № 278, слід звертатися до МОЗ України, як до її розробника, органу, який є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.