Документ
Коментар
ГУ ДПС у Черкаській області в інформаційному повідомленні1 нагадало, що апостиль проставляється, зокрема, на офіційних документах, що видаються ДПС України та її територіальними органами (п.2 Правил № 1252).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Черкаській області.
2 Правила проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, затверджені наказом МЗС України, МВС України, МОН України, Мінфіну України, Мін’юсту України від 17.03.2023 р. № 125/209/293/139/999/5.
Відповідно до п.1 Правил № 125 спеціальною відміткою «Apostille» засвідчуються справжність підпису, якість, в якій виступала особа, що підписала документ, автентичність відбитка печатки, якою скріплений документ. Отже, ДПС України може бути проставлено апостиль на документах, що містять підпис посадової особи контролюючого органу та печатку.
З метою отримання послуги з проставлення апостиля заявник відповідно до п.6 Правил № 125 направляє до ДПС України:
1. Оформлення заяви про проставлення апостиля та її надсилання до ДПС України.
Правила № 125 не мають форм заяви про проставлення апостиля.
З формами Заяв про проставлення апостиля в ДПС України на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав для фізичних та юридичних осіб (Заява), можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
У Заяві обов’язково зазначається поштова адреса в межах України, на яку буде направлено документ (документи) з проставленим апостилем або обґрунтованою відмовою засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» (адреса). У Заяві платник, який є заявником, може визначити особу, яка буде отримувачем документів (поштою), вказавши її адресу, прізвище, ім'я, по батькові та телефон.
Заява з документами надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення до ДПС України за адресою: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053.
2. Плата за надання послуг з проставлення апостиля.
Державною казначейською службою України відкрито новий рахунок для зарахування плати за надання послуг з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються ДПС України та її територіальними органами.
Реквізити для зарахування плати за надання послуг з проставлення апостиля ДПС:
Додатково зазначимо, що реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнюється наступним чином:
3 Див. відповідь на запитання, яким чином заповнюється реквізит «Призначення платежу» (у т. ч. код виду сплати) платіжної інструкції у разі оплати послуги з проставлення апостиля, яку розміщено на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України.
Розмір плати за послуги з проставляння апостиля затверджено наказом Мін’юсту України від 18.12.2003 р. № 161/5 (Наказ № 161). Зауважимо, що Мін'юст України наказом від 02.04.2025 р. № 931/5 (Наказ № 931) вніс зміни до Наказу № 161, відповідно до яких, зокрема, викладено у новій редакції п.1 цього наказу, згідно з якою значно зменшено плату за надання послуг з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції, судами, державними архівними установами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України і призначених для використання на території інших держав. Нові розміри плати становлять:
Плата за надання послуг з проставлення апостиля справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року4, в якому подаються відповідні документи для проставлення апостиля, та округлюється до найближчих 10 гривень.
4 На 1 січня 2025 р. розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 грн (ст.7 Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік»).
Слід зазначити, що Наказ № 931 набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування (п.3 Наказу № 931)5.
5 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 931 офіційно не опубліковано.