Документ
Коментар
КМУ постановою від 15.04.2025 р. № 452 (Постанова № 452) затвердив Порядок проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення (Порядок № 452) на виконання положень абзацу сьомого п.1 частини першої ст.4 Закону № 8081.
1 Закон України від 17.07.2020 р. № 808-IX «Про оборонні закупівлі».
Порядок № 452 визначає механізм організації та проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що відповідно до Закону № 808 закуповуються у вітчизняних суб’єктів господарювання та суб’єктів господарювання (організацій) держав – членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО) і держав-партнерів для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони.
Дія Порядку № 452 не поширюється на контроль якості товарів, робіт і послуг, що здійснюється представництвами держзамовників у сфері оборони (далі – представництва державних замовників) відповідно до Положення про представництва державних замовників у сфері оборони на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2009 р. № 1107 (п.1 Порядку № 452).
Роботи з державного гарантування якості відповідно до п.5 Порядку № 452 проводяться уповноваженим органом (представниками уповноваженого органу) у разі, коли державним замовником встановлено відповідні вимоги, проведено ідентифікацію, аналіз та оцінювання ризиків, за результатами яких виявлені ризики негативного впливу та доведено необхідність застосування механізму державного гарантування якості.
Під час проведення робіт з державного гарантування якості та після їх завершення уповноважений орган забезпечує зворотний зв'язок з державними замовниками та/або уповноваженими органами держав – членів НАТО і держав-партнерів.
До того ж з метою забезпечення об'єктивності та неупередженості проведення окремих робіт з державного гарантування якості, зокрема оцінювання системи менеджменту якості учасника відбору (виконавця) на відповідність стандартам із забезпечення (гарантування) якості, моніторингу функціонування системи менеджменту якості виконавця під час виконання державного контракту (договору) та інспектування виробничих процесів, уповноважений орган у разі потреби може утворювати комісії з державного гарантування якості.
Порядок № 452 включає наступні розділи: Загальна частина; Визначення вимог щодо державного гарантування якості за результатами ідентифікації та аналізу ризиків; Формування запиту на проведення робіт з державного гарантування якості; Розроблення плану заходів та робіт; Оцінювання відповідності системи менеджменту якості учасників відбору; Моніторинг функціонування системи менеджменту якості виконавців; Інспектування виробничих процесів; Формування заключного звіту про завершення робіт з державного гарантування якості; Фінансування робіт з державного гарантування якості; Охорона державної таємниці та захист службової інформації.
Фінансування робіт з державного гарантування якості здійснюється за рахунок і в межах видатків, передбачених Державним бюджетом України на відповідний рік для Міноборони України, інших державних органів, власних коштів підприємств, установ і організацій, залучених до проведення робіт з державного гарантування якості, міжнародної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством (п.47 Порядку № 452).
Постанова № 452 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 22 квітня 2025 р.2
2 Постанову № 452 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 22.04.2025 р. № 82.