Документ
Коментар
ДПС України в листі від 01.04.2025 р. № 8680/7/99-00-21-02-01-07 надала роз’яснення щодо адміністрування дивідендів, нарахованих на державну частку за підсумками діяльності у 2024 р., що сплачуються у 2025 р., та частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств, що відраховуватиметься у 2025 р. Зокрема, ДПС України нагадала, що правові основи управління об'єктами державної власності визначаються згідно із Законом № 1851, а особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі – Законом України від 16.06.2011 р. № 3531-VI «Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» та Законом України від 13.07.2021 р. № 1630-IX «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності».
1 Закон України від 21.09.2006 р. № 185-V «Про управління об’єктами державної власності».
У листі ДПС України зазначила, що рішення про розподіл прибутку і збитків, розмір та порядок виплати дивідендів господарських товариств, у статутному капіталі яких є акції (частки), що прямо чи опосередковано належать державі, приймається вищим органом управління таких господарських товариств у порядку, передбаченому законом (абзац перший частини п’ятої ст.11 Закону № 185).
Загальні збори акціонерів (учасників) господарського товариства, у статутному капіталі якого 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, затверджують розмір частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у відповідному році, відповідно до Державної дивідендної політики (далі – Дивідендна політика), затвердженої постановою КМУ від 29.11.2024 р. № 1369, яка набрала чинності 05.12.2024 р. (далі – Постанова № 1369).
Дивідендна політика визначає загальні принципи, порядок та методологічні підходи щодо питань визначення розмірів та виплати дивідендів господарського товариства, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі (далі – товариства з контрольною часткою держави), та частини чистого прибутку державними унітарними підприємствами (далі – підприємства) до держбюджету з урахуванням принципу забезпечення балансу між короткостроковими фіскальними цілями держави та довгостроковими цілями суб'єкта господарювання, а також порядок розстрочення платежу із сплати товариствами з контрольною часткою держави дивідендів до державного бюджету (п.1 Дивідендної політики).
Відповідно до п.8 Дивідендної політики виплата дивідендів товариством з контрольною часткою держави здійснюється щороку з чистого прибутку за звітний рік та/або нерозподіленого прибутку, та/або резервного капіталу.
Вищий орган управління підприємства, товариства приймає рішення про виплату дивідендів (відрахування частини чистого прибутку) у розмірі не менше 75 відсотків чистого прибутку підприємства (товариства з контрольною часткою держави) за відповідний звітний період (абзац третій п.6 Дивідендної політики).
Водночас спеціальними законами або рішеннями КМУ може бути визначений інший розмір виплати дивідендів товариством з контрольною часткою держави (частини чистого прибутку підприємства) на користь держави, але не менше 30 відсотків.
У роз’ясненні ДПС України нагадала, що згідно з абзацом четвертим частини п’ятої ст.11 Закону № 185 товариства з контрольною часткою держави сплачують до держбюджету дивіденди не пізніше 1 липня року, що настає за звітним. Водночас Закон № 185 передбачає й інші умови та строки сплати дивідендів.
Також КМУ у визначеному ним порядку може прийняти рішення про розстрочення платежу із сплати товариством з контрольною часткою держави дивідендів, які підлягають сплаті до держбюджету за результатами його фінансово-господарської діяльності у відповідному році. У разі прийняття КМУ такого рішення такі товариства сплачують дивіденди до державного бюджету до 31 грудня року, у якому прийнято рішення про розстрочення платежу (абзац дев’ятий частини п’ятої ст.11 Закону № 185).
Водночас п.9 Державної дивідендної політики передбачено, що рішення про розстрочення платежів із сплати товариством з контрольною часткою держави дивідендів до держбюджету приймається КМУ за поданням Мінекономіки України з урахуванням галузевих особливостей діяльності такого товариства. Розстрочення платежу може надаватися на частину суми дивідендів, що перевищує 30 відсотків частини чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
До того ж підприємства, товариства з контрольною часткою держави сплачують дивіденди (відрахування частини чистого прибутку) за поточний рік авансом у сумі, яка не перевищує або дорівнює сумі дивідендів (частини чистого прибутку) за попередній рік на підставі окремого рішення КМУ у строки, встановлені у такому рішенні (п.12 Державної дивідендної політики).
КМУ за поданням відповідного суб'єкта управління у період дії правового режиму воєнного стану може прийняти рішення про залишення в розпорядженні підприємства, товариства з контрольною часткою держави частину чистого прибутку, яка перевищує 30 відсотків чистого прибутку, для відновлення майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії, за умови, що відповідне підприємство, товариство з контрольною часткою держави є оператором об'єкта критичної інфраструктури або суб'єктом оборонно-промислового комплексу, або належить до сфери управління Міноборони України.
КМУ може прийняти окремі рішення щодо індивідуального розміру відрахування дивідендів на державну частку (частини чистого прибутку (доходу)), авансової сплати, розстрочення сплати таких платежів до бюджету, а також про залишення в розпорядженні підприємства, товариства з контрольною часткою держави частини чистого прибутку, яка перевищує 30 відсотків чистого прибутку, для відновлення майна, знищеного або пошкодженого внаслідок збройної агресії.
Також податківці звернули увагу на абзаци перший – третій ст.19 Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», якими встановлено спеціальні розміри та терміни сплати відрахувань для господарських товариств, які не прийняли рішення про виплату дивідендів та затвердження розміру річних дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним періодом.
До того ж у листі податківці нагадали, що відповідно до п.1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 р. № 138, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім встановлених цим пунктом обмежень) до держбюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 01.01.2020 р. у розмірі 80 відсотків.