Документ
Коментар
НБУ постановою від 09.05.2025 р. № 53 (Постанова № 53) вніс зміни до постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (Постанова № 18), якими оновив низку валютних обмежень.
Зокрема, слід звернути увагу на наступні зміни.
1. Щодо встановленого ліміту на видачу за межами України готівкових коштів з використанням особистого електронного платіжного засобу.
Згідно з новою редакцією пп.1 п.52 Постанови № 18 НБУ дозволив видачу за межами України готівкових коштів, що здійснюється з використанням:
2. Щодо встановленого ліміту на розрахунки (оплати вартості товарів, робіт та послуг) за кордоном з використанням електронних платіжних засобів.
Відповідно до змін, внесених до пп.8 п.14 Постанови № 18, НБУ дозволив розрахунки (оплата вартості товарів, робіт та послуг) за кордоном з використанням електронних платіжних засобів (за винятком розрахунків, що здійснюються з використанням коду категорії торговця 6211):
3. Щодо переказу коштів юридичною особою-резидентом на рахунки власних філій, представництв та інших відокремлених підрозділів без створення юридичної особи, відкритих за кордоном.
Згідно з новою редакцією пп.30 п.14 Постанови № 18 НБУ дозволив здійснювати перекази коштів юридичною особою-резидентом на рахунки власних філій, представництв та інших відокремлених підрозділів без створення юридичної особи, відкритих за кордоном, але тільки за одночасного дотримання наступних умов, що перекази здійснюються:
1 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.
4. Щодо оплати реєстраційних, арбітражних, судових, а також консульських зборів.
Відповідно до змін, внесених до пп.34 п.14 Постанови № 18, НБУ дозволив здійснювати оплату реєстраційних, арбітражних, судових зборів всім юридичним особам – резидентам. Раніше цей підпункт мав конкретний перелік осіб, яким дозволялося проводити такі розрахунки.
Також новим пп.491 п.14 Постанови № 18 НБУ дозволив здійснювати оплату консульських зборів на рахунки дипломатичних представництв, консульських установ України за кордоном.
5. Щодо умов здійснення валютних операцій юридичною особою – резидентом.
Згідно з новим пп.57 п.14 Постанови № 18 НБУ дозволив здійснювати валютні операції юридичною особою – резидентом у загальному обсязі, що не перевищує в еквіваленті загальної суми інвестованих з 12 травня 2025 р. іноземними інвесторами з-за кордону в Україну до статутного капіталу цього резидента коштів в іноземній валюті, за одночасного дотримання таких умов:
6. Щодо завершення валютного нагляду за імпортними операціями.
Відповідно до нової редакції пп.2 п.1419 Постанови № 18 банк не має права завершити здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операцією з імпорту товарів, якщо відбувається повне або часткове повернення сплачених імпортером коштів [крім випадків, коли ці кошти повертаються (переказуються) з-за кордону в Україну в іноземній валюті].
Тобто, інакше кажучи, банк закриває валютний нагляд за передплаченою імпортною операцією, за якою не прийшов товар, тільки якщо сума передоплати повертається (переказується) з-за кордону в Україну в іноземній валюті.
7. Щодо виключень стосовно заборони на здійснення операцій з використанням російських рублів та білоруських рублів, або учасником яких є особи, які мають місцезнаходження в Російській Федерації/Республіці Білорусь.
Так, згідно зі змінами та доповненнями, внесеними до п.172 Постанови № 18, заборони, визначені в п.17 Постанови № 18, не поширюються, зокрема, на:
Постанова № 53 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування – 10 травня 2025 р. (п.2 Постанови № 53).2
2 Постанову № 53 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 09.05.2025 р.