Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 17.04.2025 р. № 207 (Наказ № 207) привів у відповідність до вимог Закону № 39261 Особливості виконання митних формальностей під час застосування спрощення «процедура випуску за місцезнаходженням», затверджені наказом Мінфіну України від 29.06.2023 р. № 355 (Особливості № 355).
1 Закон України від 22.08.2024 р. № 3926-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу» (див. також коментарі до цього Закону в частині впровадження європейської концепції митного представництва та в частині удосконалення критеріїв та умов надання авторизацій та запровадження європейського підходу стосовно правил виконання митних режимів.
Зокрема, викладено в новій редакції низку термінів, наведених в п.2 розділу I Особливостей № 355, а саме:
Також звертаємо увагу на наступні зміни.
1. Щодо обов’язку утримувача авторизованого об'єкта забезпечити окреме зберігання різних партій товарів у межах визначеної ним частини території авторизованого об'єкта.
Згідно зі змінами, внесеними до п.8 розділу I Особливостей № 355, вимоги щодо обов’язку утримувача авторизованого об'єкта забезпечити окреме зберігання різних партій товарів у межах визначеної ним частини території авторизованого об'єкта, не застосовуються в таких випадках:
2. Щодо здійснення посадовою особою митного органу митних формальностей безпосередньо на авторизованому об'єкті, якщо такий авторизований об'єкт розміщується на значній відстані від фактичного місця розташування структурного підрозділу митного органу.
Новим п.12 розділу I Особливостей № 355 визначено, що якщо авторизований об'єкт розміщується на значній відстані від фактичного місця розташування структурного підрозділу митного органу, який відповідає за здійснення митних формальностей на такому об'єкті (для товарів, митне оформлення яких здійснюється у спеціально визначених митних органах, зоною діяльності яких є вся митна територія України), у разі необхідності здійснення посадовою особою митного органу митних формальностей безпосередньо на такому авторизованому об'єкті, такі митні формальності здійснюються посадовою особою іншого митного органу, визначеного ДМСУ.
3. Щодо дій утримувача авторизованого об'єкта під час розвантаження товарів після отримання відповідного дозволу.
Відповідно до змін, внесених до глави 1 розділу ІІ Особливостей № 355 утримувач авторизованого об'єкта під час розвантаження товарів може здійснювати розпакування, огляд, вимірювання, зважування для перевірки фактичних відомостей про товари, що надійшли (п.4 глави 1 розділу ІІ Особливостей № 355 доповнено новим абзацом четвертим).
За результатами розвантаження уповноважений працівник утримувача авторизованого об'єкта невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після розвантаження, надсилає митному органу електронне повідомлення про результати розвантаження товарів із набором даних, що відповідають переліку відомостей, які підлягають внесенню до декларації тимчасового зберігання згідно з Порядком заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Мінфіну України від 30.05.2012 р. № 6512. Для однорідних товарів, що транспортувалися до авторизованого об'єкта без пакування (наливом, насипом або навалом) або у промисловому великогабаритному пакуванні для товарів, що мають сипучу консистенцію, дозволяється надсилати митниці таке електронне повідомлення без їх фактичного розвантаження з проставленням відмітки про прийняття таких товарів за товарно-транспортними документами (п.5 глави 1 розділу ІІ Особливостей № 355 викладено в новій редакції).
2 Щодо останніх змін до цього Порядку див. коментар до наказу Мінфіну України від 09.04.2025 р. № 189 «Про затвердження Змін до Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа».
Якщо під час розвантаження товарів утримувач авторизованого об'єкта виявив розбіжності між товарами, що фактично надійшли на авторизований об'єкт, та відомостями щодо таких товарів, заявленими у митній декларації, за якою ці товари доставлено на авторизований об'єкт, товаротранспортних і товаросупровідних документах, в електронному повідомленні про результати розвантаження також зазначаються такі відомості про:
Відомості про товари, внесені до електронного повідомлення про результати розвантаження, мають бути внесені до облікових записів утримувача авторизованого об'єкта на момент подання цього повідомлення (главу 1 розділу ІІ Особливостей № 355 доповнено новим п.6).
4. Щодо процедури застосування декларації тимчасового зберігання.
Згідно з новою редакцією п.2 та 3 глави 2 розділу ІІ Особливостей № 355 утримувач авторизованого об'єкта разом із повідомленням, передбаченим п.11 глави 3 розділу VII Порядку № 3253, подає митним органам декларацію тимчасового зберігання та надає забезпечення сплати митних платежів в один із способів, передбачених п.3 – 6 частини першої ст.308 МКУ 4 щодо товарів, які перебуватимуть на тимчасовому зберіганні, на час такого зберігання на цьому об'єкті.
3 Порядок реалізації положень Конвенції про процедуру спільного транзиту на території України, затверджений наказом Мінфіну України від 07.10.2022 р. № 325.
4 Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.
З моменту надіслання авторизованому вантажоодержувачу електронного повідомлення про завершення процедури спільного транзиту товари набувають статусу таких, що перебувають на тимчасовому зберіганні на об'єкті, до якого вони надійшли, на підставі даних транзитної декларації, за якою такі товари були ввезені на митну територію України.
5. Щодо виконання митних формальностей стосовно товарів, які вивозяться з авторизованого об'єкта на умовах Конвенції про процедуру спільного транзиту.
Згідно з новою редакцією п.3 глави 2 розділу ІІІ Особливостей № 355 після подання митної декларації для митного оформлення з метою поміщення їх у заявлений митний режим утримувачу авторизованого об'єкта та/або будь-яким іншим особам забороняється проводити із задекларованими товарами будь-які операції, крім звичайних операцій із товарами, передбачені п.1, 3 (крім взяття проб та зразків, просіювання, механічної фільтрації), 6, 7 частини четвертої ст.736 МКУ, й завантаження таких товарів на транспортний засіб комерційного призначення.
Наказ № 207 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (п.5 Наказу № 207).5
5 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 207 офіційно не опубліковано.