Документ
Коментар
КМУ постановою від 09.05.2025 р. № 531 (Постанова № 531) вніс зміни до постанов КМУ від 20.08.2014 р. № 375 «Про затвердження Положення про Міністерство фінансів України» (Постанова № 375) і від 12.12.2018 р. № 1062 «Про затвердження Основних засад здійснення внутрішнього контролю розпорядниками бюджетних коштів та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2011 р. № 1001» (Постанова № 1062).
Новою редакцією пп.341 п.4 Положення про Міністерство фінансів України, затверджене Постановою № 375 (Положення № 375), передбачено, що Мінфін України відповідно до покладених на нього завдань визначає організаційно-методологічні засади функціонування внутрішнього контролю і здійснення внутрішнього аудиту, здійснює аналіз стану функціонування внутрішнього контролю та оцінку функціонування систем внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів.
До того ж Мінфін України для виконання покладених на нього завдань має право отримувати безоплатно від центральних і місцевих органів виконавчої влади, розпорядників бюджетних коштів інформацію про функціонування внутрішнього контролю і здійснення внутрішнього аудиту (абзац четвертий пп.2 п.6 Положення № 375 викладено в новій редакції). Міністр Мінфіну України забезпечує, зокрема, функціонування внутрішнього контролю та здійснення внутрішнього аудиту в Мінфіні України, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери його управління (Твідповідні зміни внесено до пп.24 п.10 Положення № 375).
Також внесено зміни до назви та тексту Постанови № 1062, а також до Основних засад здійснення внутрішнього контролю розпорядниками бюджетних коштів, затверджених цією постановою (Основні засади), зокрема, слова «здійснення внутрішнього контролю розпорядниками» змінено словами «функціонування внутрішнього контролю у розпорядників».
До термінів, наведених в п.2 Основних засад, додано два нових – «відхилення» та «реагування на відхилення». Також доповнено термін «ризик», який визначено як можливість настання події, обставини або їх сукупність, що матиме вплив на здатність установи виконувати завдання і функції, цільове, ефективне управління, бюджетними коштами, у тому числі такими, що спрямовуються на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів, об'єктами державної (комунальної) власності та іншими ресурсами, функціонування інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, функціонування внутрішнього контролю та досягати визначених мети (місії), стратегічних та інших цілей діяльності установи, зокрема може спричинити або допустити виникнення відхилень, корупційних ризиків, шахрайства або зловживань службовим становищем. Терміни «управління бюджетними коштами», «публічний інвестиційний проект» вживаються у значеннях, що застосовуються у Бюджетному кодексі України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Змінами, внесеними до п.3 Основних засад, визначено, що внутрішній контроль ґрунтується, зокрема, на принципі відповідальності та підзвітності – керівництво та працівники установи відповідальні та підзвітні за свої рішення, дії, виконання завдань у межах посадових обов'язків і делегованих повноважень, реалізацію обов'язків, досягнуті результати відповідно до визначених мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності установи, стан управління бюджетними коштами, у тому числі такими, що спрямовуються на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів, об'єктами державної (комунальної) власності та іншими ресурсами, функціонування внутрішнього контролю та управління ризиками, реагування на відхилення.
Також у новій редакції викладено принцип превентивності, який означає своєчасне здійснення заходів контролю для запобігання настанню ризиків, відхилень, корупційним правопорушенням, шахрайству або зловживанню службовим становищем (відповідні зміни внесено до абзацу восьмого п.3 Основних засад).
Змінами, внесеними до п.6 Основних засад уточнено шляхи забезпечення організації та здійснення внутрішнього контролю в установі.
Крім того, змінами, внесеними до п.7 Основних засад, уточнено управлінську відповідальність та підзвітність керівника установи під час організації та функціонування внутрішнього контролю, зокрема, щодо бюджетних коштів, які спрямовуються на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів.
Керівники територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління розпорядника бюджетних коштів, відповідальні та підзвітні перед керівником відповідного розпорядника бюджетних коштів, зокрема, з питань:
Розширено перелік управлінських заходів, які відображають функціонування внутрішнього контролю (відповідні зміни внесено до п.8 Основних засад). Так, інформація щодо реагування на відхилення включається до звіту про стан організації та функціонування внутрішнього контролю, а також надається:
Запроваджений в установі моніторинг повинен забезпечувати виявлення та оцінку недоліків внутрішнього контролю та/або окремих його елементів і вжиття заходів для їх усунення, у тому числі коригування відповідних управлінських заходів.
Також змінами, внесеними до п.10 Основних засад, встановлено, що головні розпорядники коштів держбюджету, центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації щороку до 1 лютого подають Мінфіну України звіт про стан організації та функціонування внутрішнього контролю, що включає інформацію про реагування на відхилення, у розрізі елементів внутрішнього контролю за формою, встановленою Мінфіном України.
Постанова № 531 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 13 травня 2025 р.1, крім абзацу п’ятдесят другого пп.2 п.2 змін, затверджених Постановою № 531 (щодо подання звітності до Мінфіну України), який набирає чинності з 1 січня 2026 р. (п.2 Постанови № 531).
1 Постанову № 531 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 13.05.2025 р. № 96.