Документ
Коментар
НБУ постановою від 06.05.2025 р. № 51 (Постанова № 51) вніс зміни до Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 162 (Інструкція № 162).
Зокрема, слід звернути увагу на наступні зміни.
1. Щодо права відкривати платіжні рахунки.
Відповідно до змін, внесених до п.5 розділу І Інструкції № 162, платіжна установа (крім малої платіжної установи), установа електронних грошей, оператор поштового зв'язку, які отримали право на надання фінансових платіжних послуг, передбачених у п.1 – 3 частини першої ст.5 Закону № 15911 мають право відкривати платіжні рахунки:
1) резидентам України (юридичним особам – резидентам, їх відокремленим підрозділам, відокремленим підрозділам юридичних осіб – нерезидентів, фізичним особам - підприємцям, фізичним особам);
2) нерезидентам України (фізичним особам).
1 Закон України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги».
Мала платіжна установа, філія іноземної платіжної установи, філія іноземної установи електронних грошей, які отримали право на надання фінансових платіжних послуг, передбачених у п.1 – 3 частини першої ст.5 Закону № 1591, мають право відкривати платіжні рахунки лише резидентам України, зазначеним у пп.1 п.5 розділу І Інструкції № 162, та в національній валюті.
Фінансова установа, що має право на надання платіжних послуг, яка отримала право на надання фінансових платіжних послуг, передбачених у п.1 – 3 частини першої ст.5 Закону № 1591, має право відкривати платіжні рахунки резидентам України – юридичним особам, фізичним особам – підприємцям та фізичним особам у національній валюті, з урахуванням особливостей, визначених Законом України від 14.07.2023 р. № 3254-ІХ «Про кредитні спілки».
2. Щодо деяких питань відкриття/закриття небанківськими надавачами платіжних послуг поточних та розрахункових рахунків в банках.
Згідно з новою редакцією абзацу першого п.6 розділу І Інструкції № 162 небанківський надавач платіжних послуг зобов'язаний забезпечити відокремлення коштів користувачів від власних коштів та коштів інших осіб (крім користувачів), що можуть перебувати в розпорядженні небанківського надавача платіжних послуг.
Для цього небанківський надавач платіжних послуг зобов'язаний відкрити в банку:
2 Розрахунковий рахунок – це рахунок, що відкривається банком небанківському надавачу платіжних послуг виключно для цілей забезпечення виконання платіжних операцій його користувачів (пп.14 п.3 розділу І Інструкції № 162).
Відповідно до змін, внесених до п.134 розділу XV Інструкції № 162, розрахунковий рахунок небанківського надавача платіжних послуг закривається:
Банк за наявності коштів на розрахунковому рахунку, який закривається на підставі заяви небанківського надавача платіжних послуг, здійснює перерахування коштів на інший розрахунковий рахунок цього клієнта згідно з наданими реквізитами.
Кошти, які обліковуються на розрахунковому рахунку, у разі відкликання (зупинення) НБУ ліцензії в небанківського надавача платіжних послуг або припинення надання окремого виду (видів) фінансової платіжної послуги, зазначеного (зазначених) у ліцензії небанківського надавача платіжних послуг або введення господарським судом процедури санації чи визнання небанківського надавача платіжних послуг банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, повертаються/перераховуються небанківським надавачем платіжних послуг користувачам.
3. Деякі питання закриття рахунків.
Згідно з новою редакцією абзацу першого п.124 розділу XV Інструкції № 162 надавач платіжних послуг закриває поточний / платіжний рахунок юридичної особи – резидента / відокремленого підрозділу юридичної особи – нерезидента / представництва юридичної особи – нерезидента, яке не здійснює підприємницької діяльності / фізичної особи – підприємця (якщо немає залишку коштів на рахунку) на підставі інформації, отриманої від контролюючих органів, та перевірки її в Єдиному державному реєстрі в порядку, визначеному законодавством України, про державну реєстрацію припинення юридичної особи – резидента / відокремленого підрозділу юридичної особи – нерезидента / представництва юридичної особи – нерезидента, яке не здійснює підприємницької діяльності / підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця або самостійного виявлення таких відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Банк закриває поточний рахунок юридичної особи – резидента / відокремленого підрозділу юридичної особи – нерезидента / представництва юридичної особи – нерезидента, яке не здійснює підприємницької діяльності, що ліквідувалася(ося) (якщо є залишок коштів на рахунку), у порядку, передбаченому в абзаці першому п.124 розділу XV Інструкції № 162, а залишок коштів перераховує на балансовий рахунок для обліку коштів за недіючими рахунками.
Порядок закриття рахунків при ліквідації відокремленого підрозділу юридичної особи – нерезидента / представництва юридичної особи – нерезидента, яке не здійснює підприємницької діяльності, визначено у новому п.1261 розділу XV Інструкції № 162.
Постанова № 51 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 9 травня 2025 р. (п.5 Постанови № 51).3
3 Постанову № 51 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 08.05.2025 р.