Документ
Коментар
ГУ ДПС у Тернопільській області в інформаційному повідомленні1 навело приклади заповнення платіжної інструкції при переказі коштів на єдиний рахунок2 у залежності від визначення напряму перерахування коштів відповідно до вимог п.6 розділу ІІ Порядку № 1483.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Тернопільській області.
2 Правове регулювання єдиного рахунку здійснюється відповідно до ст.351 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) та постанови КМУ від 29.04.2020 р. № 321 «Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади».
3 Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затверджений наказом Мінфіну України від 22.03.2023 р. № 148.
При заповненні платіжного доручення на переказ коштів на єдиний рахунок у реквізиті «Отримувач» завжди вказується ДПС України. Інформація про реквізити єдиного рахунку (назва, код, номер рахунку) є доступною в електронному кабінеті після того, як платника включать до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок. Реквізит «Призначення платежу» заповнюється в залежності від напряму перерахування коштів.
Варіант 1: платник не вказує напрям перерахування коштів.
Тобто платник переказує суму на єдиний рахунок, не уточнюючи, на який податок, внесок чи платіж.
У такому випадку у реквізиті «Призначення платежу» заповнюється лише одне поле – «Додаткова інформація запису». Наприклад, можна написати «Переказ на єдиний рахунок для податкових платежів».
При цьому в Електронному кабінеті можна самостійно розподілити кошти на конкретні податки (ПДВ, податок на прибуток, ЄСВ тощо). Якщо платником не розподілена сума, то податковий орган автоматично це зробить, згідно з наявною інформацією в обліковій справі.
Варіант 2: платник вказує напрям використання коштів на сплату певного податку (збору).
У такому випадку необхідно заповнити більше інформації:
Варіант 3: платник вказує декілька напрямів перерахування коштів, тобто здійснює сплату декількох податків (зборів).
У цьому випадку в одному платіжному дорученні вказується кілька напрямів (наприклад, частина – на ПДФО, частина – на ЄСВ).
При цьому у реквізиті «Призначення платежу» необхідно заповнити інформацію стільки разів, скільки податків (зборів) сплачується, вказуючи окремо для кожного:
Слід визнати, що використання єдиного рахунку для сплати податків є комфортним, оскільки, значно скорочує час на формування розрахункових документів.
Щоб перейти на єдиний рахунок необхідно:
4 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Полтавській області.
Додамо, що під час використання платником єдиного рахунку відповідно до п.351.3 ст.351 ПКУ платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС. У разі порушення цих вимог кошти, сплачені таким платником податку на інші рахунки, вважаються помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями.5
5 Див. відповідь на запитання, як здійснюється зарахування коштів на єдиний рахунок та їх перерахування з єдиного рахунку для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених ПКУ, ЄСВ, яку розміщено в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному вебпорталі ДПС України за адресою: https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41707.