Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 11.03.2025 р. № 4282-IX (Закон № 4282) внесла зміни до низки законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад. Зокрема, зміни внесено до законів України від 26.01.93 р. № 2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (Закон № 2939) та від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» (Закон № 889).
Серед нововведень Закону № 4282 слід зазначити наступні.
1. Новою ст.61 Закону № 2939 щодо складових заробітної плати та особливостей оплати праці посадових осіб органу держфінконтролю передбачено, що заробітна плата держслужбовців органу держфінконтролю, його міжрегіональних територіальних органів складається з посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; доплати за спеціальне звання; доплати за інтенсивність праці; доплати за виконання особливо важливої роботи; доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; премії (розмір якої у разі її встановлення не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу).
КМУ за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, визначає схему посадових окладів на посадах державної служби в органі держфінконтролю, його міжрегіональних територіальних органах.
Також ст.61 Закону № 2939 встановлено спеціальні звання держслужбовців органу держфінконтролю, порядок присвоєння яких та розмір доплат за спеціальне звання затверджуються КМУ.
2. Відповідно до нового п.31 частини третьої ст.13 Закону № 889 центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби надано право погоджувати результати класифікації посад держслужби у держоргані, крім держорганів, перелічених у абзаці третьому п.1 частини сьомої ст.51 Закону № 889.
До того ж змінами до Закону № 889 знято тримісячне обмеження на тимчасове виконання обов’язків за вакантною посадою держслужби (виключено частину восьму ст.31 Закону № 889).
Статтю 50 Закону № 889 викладено в новій редакції, відповідно до якої заробітна плата держслужбовця враховує кваліфікацію та досвід, важливість і складність роботи на посаді, ступінь відповідальності, а також результативність, ефективність та якість виконання посадових обов’язків. Згідно з частиною другою цієї статті Закону № 889 заробітна плата держслужбовця складається з:
Також цією нормою Закону № 889 визначено, що стала заробітна плата держслужбовця є фіксованою виплатою та основною винагородою за виконання посадових обов’язків, яка гарантується Законом № 889. Зі свого боку варіативна заробітна плата залежить від особистого внеску держслужбовця в загальний результат роботи державного органу, є винагородою за ініціативну роботу, своєчасне і якісне виконання завдань, виконання додаткового обсягу завдань.
Також держслужбовці можуть отримувати гарантійні та компенсаційні виплати, які встановлюються їм незалежно від їхньої заробітної плати, не входять до її сталої або варіативної складової та не враховуються при формуванні фонду сталої та варіативної заробітної плати. Такі виплати є частиною державних гарантій, спрямованих на компенсацію витрат, що виникають у зв’язку з виконанням службових обов’язків або реалізацією спеціального правового статусу держслужбовця.
До гарантійних та компенсаційних виплат належать: компенсація у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова допомога, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки; інші гарантійні та компенсаційні виплати, встановлені законодавством.
Відповідно до частини третьої ст.50 Закону № 889 з переліку виплат, що належать до премій держслужбовців, виключено місячну або квартальну премію за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
До того ж цією нормою встановлено, що загальний розмір премій, які може отримати держслужбовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його сталої заробітної плати за рік.
Розмір місячної премії держслужбовця не може перевищувати 30 відсотків розміру його посадового окладу за фактично відпрацьований час протягом місяця, за який виплачується премія. Розмір квартальної премії не може перевищувати 90 відсотків розміру його посадового окладу за фактично відпрацьований час протягом кварталу, за який виплачується премія.
Із частини четвертої ст.50 Закону № 889 виключено норму, згідно з якою фонд оплати праці держслужбовців формувався за рахунок коштів держбюджету, а також коштів, які надходили до державного бюджету в рамках програм допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Відтепер джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є лише держбюджет.
Порядок формування фонду оплати праці держслужбовців у державному органі затверджується КМУ (частина шоста ст.50 Закону № 889).
Новою редакцією ст.51 Закону № 889 передбачено:
Каталог типових посад держслужби і критерії віднесення до таких посад відповідно до частини п’ятої ст.51 Закону № 889 передбачають перелік та описи:
Відповідно до частини шостої ст.51 Закону № 889 мінімальний розмір посадового окладу на посадах держслужби в держорганах, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міст, районів у містах, не може становити менше двох з половиною розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року.
З метою визначення розмірів посадових окладів держоргани поділяються за юрисдикцією, а в межах юрисдикції – за типами (частина сьома ст.51 Закону № 889).
У новій редакції викладено ст.52 Закону № 889, якою передбачено, що надбавка за вислугу років на держслужбі встановлюється на рівні 2 відсотки (раніше – 3 відсотки) посадового окладу держслужбовця за кожний календарний рік стажу держслужби, але не більше 30 відсотків (раніше – 50 відсотків) посадового окладу.
Частиною третьою ст. 52 Закону № 889 встановлено компенсацію у зв'язку з роботою, пов’язаною з доступом до державної таємниці, в розмірі та порядку, визначених КМУ.
Відповідно до нової редакції частини першої ст.57 Закону № 889 грошова допомога при наданні щорічної основної оплачуваної відпустки виплачується у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу протягом цього місяця.
Новими п.142-143 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 встановлено, що на період дії воєнного стану в Україні:
До того ж п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4282 встановлено, що:
Закон № 4282 набрав чинності з 1 квітня 2025 р., крім:
1 Закон № 4282 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 04.06.2025 р. № 109.