Документ
Коментар
ДКСУ в листі від 10.06.2025 р. № 15-12-12/12626 розглянула питання щодо застосування коду економічної класифікації видатків (КЕКВ) при здійсненні видатків на придбання принтера.
ДКСУ нагадала, що Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженим наказом Мінфіну України від 12.10.2010 р. № 1202 (НП(С)БОДС 121) визначено термін «основні засоби».
Класифікацію основних засобів наведено в п.3 розділу II НП(С)БОДС 121 та п.1 розділу II Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну України від 23.01.2015 р. № 11 (Методрекомендації «Основні засоби»).
Так, відповідно до НП(С)БОДС 121 та Методрекомендацій «Основні засоби» основні засоби класифікуються за такими групами: основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, які включають, зокрема, малоцінні необоротні матеріальні активи. Варто зауважити, що в групі машини і обладнання, яка входить до основних засобів, обліковуються комп'ютерна техніка і її комплектуючі (комп'ютери, монітори, периферійне і мережеве обладнання комп'ютера, що за вартістю за одиницю чи комплект відноситься до основних засобів) та електронні засоби обробки інформації (електронно-обчислювальні, керуючі та аналогові машини, цифрові обчислювальні машини та пристрої тощо).
ДКСУ звертає увагу, що Мінфін України наказом від 20.07.2020 р. № 432 «Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби» вилучив норму, яка встановлювала вартісні ознаки для визначення активів основними засобами.
Пунктом 7 розділу II Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб’єкта державного сектору, затверджених наказом Мінфіну України від 23.01.2015 р. № 11, передбачено, що вартісні ознаки предметів, які входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів, суб'єкт державного сектору визначає у розпорядчому документі про облікову політику з обґрунтуванням критеріїв щодо визначення таких ознак на основі національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі та інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі.
Водночас розпорядчий документ про облікову політику установи, організації не є нормативно-правовим актом, оскільки його дія поширюється виключно на орган, який його видав.
Економічна класифікація видатків бюджету призначена для розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування (п.1.1 Інструкції № 3331).
1 Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Мінфіну України від 12.03.2012 р. № 333, у редакції наказу Мінфіну України від 21.06.2012 р. № 754 (див. також коментар до наказу Мінфіну України від 26.08.2024 р. № 414).
Тобто Інструкція № 333 встановлює виключно економічну характеристику операцій та не визначає організацію бухгалтерського обліку суб'єктів державного сектору та вартісні ознаки предметів. У ній наведено визначення капітальних та поточних видатків.
За категорією 2200 «Використання товарів і послуг» здійснюється оплата поточних видатків, оплата послуг, придбання матеріалів і предметів, які не беруться на облік як основні засоби (п.2.2 Інструкції № 333).
Зі свого боку, п.3.1 Інструкції № 333 встановлено, що видатки, зокрема, на придбання або створення основних засобів, окремих інших необоротних матеріальних активів передбачаються за категорією 3100 «Придбання основного капіталу».
Придбання оргтехніки, комп'ютерної техніки (у тому числі придбання програмного забезпечення, яке передбачене разом з придбанням комп'ютерної техніки) здійснюється за КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» (пп.3.1.1 п.3.1 Інструкції № 333).
Отже, під час визначення КЕКВ при придбанні принтерів потрібно виходити з економічної сутності платежу та класифікації основних засобів.