Документ
Коментар
ГУ ДПС у м. Києві в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо порядку припинення юридичних осіб на прикладі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у м. Києві.
Ліквідація юридичної особи – це процес, результатом якого є повне припинення її діяльності та внесення відповідного запису до ЄДР2. Після цього компанія юридично припиняє своє існування.
2 Тут і далі йдеться про Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Мінімальний строк пред’явлення вимог кредиторів – 2 місяці, однак сама процедура зазвичай триває довше через проведення перевірок, погашення боргів, закриття рахунків тощо.
Основні етапи ліквідації полягають у наступному:
1. Прийняття рішення про ліквідацію.
Рішення приймають учасники (власники) загальними зборами. Складається протокол, в якому зазначаються:
2. Повідомлення державного реєстратора.
До ЄДР вносяться відомості про те, що підприємство перебуває в процесі припинення. Повідомлення подається через державного реєстратора або нотаріуса.
3. Інформування податкових органів.
Платник податків повідомляє орган ДПС за місцем обліку про ліквідацію3 (крім випадків, коли обов’язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
3 Письмово повідомлення ГУ ДПС у м. Києві здійснюється за адресою: 04116, м. Київ вул. Шолуденка, 33/19 або Центри обслуговування платників (контакти розміщено за посиланням).
4. Повідомлення кредиторів.
На основі бухгалтерських документів визначаються кредитори, яким надсилаються письмові повідомлення із пропозицією надати свої вимоги.
5. Розрахунки, активи, ліквідаційний баланс.
Проводиться продаж активів, сплата боргів, податків, ЄСВ.
Якщо після розрахунків залишаються активи, то вони розподіляються між учасниками.
Складається ліквідаційний баланс, який затверджують учасники і подають до Центру обслуговування платників (ЦОП) за місцем реєстрації.
6. Закриття рахунків та анулювання документів.
Закриваються всі банківські рахунки. Отримуються банківські виписки.
Анулюються ліцензії, дозволи, митна акредитація, записи в реєстрах.
Проводиться звільнення працівників згідно з трудовим законодавством.
7. Перевірка або рішення про її недоцільність.
Орган ДПС проводить документальну перевірку на підставі вимог пп.78.1.7 ст.78 ПКУ4. Втім можливе прийняття рішення про зняття з обліку в податкових органах без перевірки, якщо:
4 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
8. Отримання довідок про відсутність заборгованості.
Після перевірки та узгодження грошових зобов’язань орган ДПС формує запис про відсутність заборгованості у формі № 30-ОПП5. Відповідна інформація надсилається до ЄДР через Мін’юст України для завершення ліквідації підприємства.
5 Йдеться про форму № 30-ОПП «Відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів» (форму наведено у додатку 15 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588, у редакції наказу Мінфіну України від 22.04.2014 р. № 462; див. також коментар до наказу Мінфіну України від 27.09.2024 р. № 470).
9. Архівування документів і знищення печаток.
До архіву передаються документи, що підлягають тривалому зберіганню (наприклад, з питань зарплати).
Печатки та штампи знищуються підприємством самостійно з оформленням акту.
10. Завершальна реєстрація ліквідації.
Державний реєстратор на підставі документів і довідок: