Документ
Коментар
ГУ ДПС у Запорізькій області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення щодо розрахунку авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів (далі – авансовий внесок) за частину року.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
Відповідно до пп.57.11.2 ст.57 ПКУ2 крім випадків, передбачених пп.57.11.3 ст.57 ПКУ, авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування податком на прибуток за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкта оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання, задекларованого у декларації про прибуток3 за такий податковий (звітний) період.
3 Тут і далі йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101; див. також коментар до наказу Мінфіну України від 24.04.2025 р. № 215).
Обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску за визначеною ст.136 ПКУ базовою (основною) ставкою (18%) покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами зі сплати податку на прибуток, передбаченими ПКУ, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена ст.136 ПКУ базова (основна) ставка.
Враховуючи те, що для розрахунку авансового внеску платник податку повинен враховувати значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, то авансовий внесок за перший квартал, півріччя, три квартали звітного року до закінчення такого року розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.
У разі якщо виплата дивідендів за перший квартал, півріччя, три квартали звітного року здійснюється після закінчення такого року та на момент виплати дивідендів декларація про прибуток за такий звітний рік подана та зобов’язання погашені, нараховані у такій декларації, авансові внески нараховуються на суму перевищення дивідендів, що підлягають виплаті за перший квартал, півріччя, три квартали звітного року, над значенням об’єкта оподаткування за такий рік, поділеному на 12 та помноженому на 3, 6, 9 (пропорційно кількості місяців, за які виплачуються дивіденди).
У разі якщо декларація про прибуток на момент виплати дивідендів не подана та зобов’язання не погашені, авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.4
4 Розрахунок авансового внеску здійснюється у додатку АВ «Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів)» до декларації про прибуток.
Довідково. Важливі нюанси щодо розрахунку авансового внеску за частину року.5
5 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
У разі виплати дивідендів за неповний рік платник податку повинен уважно враховувати наявність поданої річної декларації про прибуток та факт погашення податкових зобов’язань. Якщо ці умови не виконано, то авансовий внесок розраховується з повної суми дивідендів. У протилежному випадку – розрахунок базується на пропорційній частині річного об’єкта оподаткування. Це дозволяє уникнути помилок та додаткових фінансових витрат у майбутньому.