Документ
Коментар
КМУ постановою від 11.06.2025 р. № 679 (Постанова № 679) вніс зміни до Порядку списання об’єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 08.10.2007 р. № 1314 (Порядок № 1314).
Розглянемо головні нововведення.
1. Згідно із змінами, внесеними до п.2 Порядку № 1314, його дія поширюється, зокрема, на майно, яке перебуває на балансі державних унітарних підприємств (їх об’єднань), господарських товариств, закладів, установ та організацій, у тому числі тих, що перебувають у процедурі ліквідації.
У разі списання майна у процедурі ліквідації суб’єктів господарювання, зазанчаних в абзаці першому п.2 Порядку № 1314, на голову ліквідаційної комісії, ліквідатора, керуючого з припинення поширюються положення Порядку № 1314 щодо керівника (п.2 Порядку № 1314 доповнено новим абзацом).
2. Списанню підлягає майно, що не може бути відчужене, безоплатно передане суб'єктам господарювання, зазначеним в абзаці третьому п.1 Порядку № 1314, та щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління або їх застосування може бути економічно недоцільне, у разі, коли таке майно, зокрема, зруйноване (пошкоджене/знищене), відновлення якого є економічно недоцільним або неможливим, зокрема зруйноване (пошкоджене/знищене) внаслідок аварії чи надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій або терористичних актів, диверсії, випробувань або навчань, проведення антитерористичної операції або міжнародної операції з підтримання миру і безпеки, дій незаконних збройних формувань, масових заворушень (пп.2 п.4 Порядку № 1314 викладено в новій редакції).
Списання майна, зруйнованого (пошкодженого/знищеного) внаслідок збройної агресії Російської Федерації, здійснюється після визначення шкоди та обсягу збитків, завданих майну суб’єкта господарювання, відповідно до Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 326 (п.4 Порядку № 1314 доповнено новим абзацом десятим).
З метою списання нерухомого майна, зруйнованого (пошкодженого/знищеного) внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних (бойових) дій або терористичних актів, проводиться обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою КМУ від 12.04.2017 р. № 257, та виконується демонтаж відповідно до Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, затвердженого постановою КМУ від 19.04.2022 р. № 474 (п.4 Порядку № 1314 доповнено новим абзацом одинадцятим).
3. Відповідно до нового п.41 Порядку № 1314 списанню підлягає майно, задіяне під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, а також під час виконання завдань щодо участі в обороні держави або ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, у разі, коли воно знищене або пошкоджене (за умови, що його відновлення є економічно недоцільним).
4. Уточнено порядок прийняття рішення про списання майна, в якому як виняток зазначено випадки списання неповністю амортизованих основних фондів (засобів) державного комерційного підприємства, рішення про списання яких відповідно до закону уповноважені приймати наглядова рада або виконавчий орган такого підприємства (відповідні зміни внесено до абзацу першого п.5 Порядку № 1314).
5. Розширено перелік документів, що подаються суб’єкту управління разом із зверненням стосовно списання/часткового списання майна, зокрема додано акт оцінки збитків, аналітичний звіт, звіт про оцінку збитків, звіт про результати обстеження пошкоджених об'єктів, акт про демонтаж (за наявності); погодження державного органу приватизації за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у разі списання нерухомого майна, об'єктів незавершеного будівництва (незавершених капітальних інвестицій у необоротні матеріальні активи) (п.6 Порядку № 1314 доповнено новими абзацами дванадцятим і тринадцятим).
6. Новим п.61 Порядку № 1314 визначено перелік документів, які суб’єкт господарювання подає суб’єкту управління разом із зверненням щодо списання майна з метою отримання згоди на списання майна у випадках, визначених у п.41 Порядку № 1314.
7. Відповідно до нової редакції абзаців першого та другого п.7 Порядку № 1314 рішення про надання чи відмову в наданні згоди на списання майна приймається відповідним суб’єктом управління протягом 30 календарних днів з дати надходження відповідних документів та не потребує окремого погодження з державними органами приватизації.
Рішення про надання згоди на списання майна або про відмову в наданні такої згоди може відтепер оформлюватися протоколом, а не тільки у формі розпорядчого акта чи листа.
До того ж Порядок № 1314 доповнено Додатком 11 «Техніко – економічне обґрунтування необхідності списання/часткового списання майна», яке подається разом з документами, переліченими в п.6 Порядку № 1314.
Постанова № 679 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 13 червня 2025 р.1
1 Постанову № 679 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 13.06.2025 р. № 119.