Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 16.04.2025 р. № 4360-IX (Закон № 4360) внесла зміни до низки законів України щодо особливостей приватизації об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду. Зокрема, зміни внесено до законів України від 21.09.2006 р. № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (Закон № 185), від 01.07.2014 р. № 1555-VII «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (Закон № 1555), від 18.01.2018 р. № 2269-VIII «Про приватизацію державного і комунального майна» (Закон № 2269) та від 28.07.2022 р. № 2468-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави» (Закон № 2468).
Розглянемо головні зміни.
1. Відповідно до змін, внесених до абзацу дев’ятого частини першої ст.4 Закону № 185, суб’єктами управління об’єктами державної власності є, зокрема, державні господарські об’єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації, державне підприємство, установа, організація або господарське товариство, 100% акцій (часток) якого прямо або опосередковано належать державі.
Змінами, внесеними до абзацу одинадцятого частини першої зазначеної статті Закону, передбачено, що за рішенням КМУ або центрального органу виконавчої влади, що здійснює функції з управління відповідними об'єктами державної власності / корпоративними правами, державне підприємство, установа, організація або господарське товариство, 100% акцій (часток) якого прямо або опосередковано належать державі, здійснюють управління об'єктами державної власності в частині виконання повноважень концесієдавця або на речовому праві на чуже майно, передбаченому законом.
Суб'єктом управління об'єктами державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з транспортування та/або зберігання природного газу, передачі електричної енергії може бути лише уповноважене КМУ міністерство або уповноважене КМУ господарське товариство, 100% акцій (часток) якого прямо або опосередковано належать державі (відповідні зміни внесено до абзацу дванадцятого частини першої ст.4 Закону № 185).
Також зміни, внесено до абзацу першого частини першої ст.11 Закону № 185, відповідно до яких корпоративні права держави не можуть передаватися господарським товариствам для формування їх статутних капіталів, крім передачі до статутних капіталів державних акціонерних товариств, 100% акцій яких прямо або опосередковано належать державі, та державних холдингових компаній.
2. Змінами, внесеними до п.1 частини другої ст.3 Закону № 1555 встановлено, що його дія не поширюється на підтримку, зокрема, у сфері розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових та інших виробів військового призначення, які використовуються для задоволення потреб ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спецпризначення, Державної спеціальної служби транспорту, Держспецзв’язку України.
3. Найбільш суттєвих змін зазнав Закон № 2269. Зокрема, частину першу ст.1 Закону № 2269 доповнено новим п.51, в якому наведено визначення терміну «аукціон з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями» як спосіб продажу об’єкта приватизації, що перебуває в оренді, за яким власником об’єкта приватизації може стати орендар орендованого майна, який здійснив невід’ємні поліпшення такого майна, за умови виконання орендарем вимог цього Закону.
Приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом продажу об’єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі, аукціоні з приватизації об'єкта оренди з невід'ємними поліпшеннями (відповідні зміни внесено до п.1 частини першої ст.13 Закону № 2269).
Змінами, внесеними до частини першої ст.18 Закону № 2269, скасовано викуп орендованого державного майна. Відтепер приватизація об’єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціонах з урахуванням особливостей, встановлених ст.18 Закону № 2269.
Також у новій редакції викладено частину другу ст.18 Закону № 2269, відповідно до якої орендар об’єкта приватизації, який здійснив невід’ємні поліпшення орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення), має право на придбання такого майна (об’єкта) на аукціоні з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями за найвищою ціною, яка була запропонована під час проведення аукціону, якщо виконується кожна з умов, наведених в цій частині зазначеної статті Закону. Порядок проведення аукціону з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями, аукціону з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень, здійснення компенсації (зарахування) та обмеження щодо компенсації (зарахування) вартості невід’ємних поліпшень орендованого майна визначаються КМУ (частину третю ст.18 Закону № 2269 викладено в новій редакції).
До того ж новими чотирма частинами ст.18 Закону № 2269 встановлено положення стосовно ціни продажу об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями, дії при відмові орендаря від сплати такої ціни продажу об’єкта, зарахування вартості невід’ємних поліпшень під час остаточного розрахунку за об’єкт приватизації, подачі заяви на участь в аукціоні від одного покупця (учасника) та інше.
Змінами, внесеними до ст.22 Закону № 2269 уточнено порядок формування стартової ціни об’єктів приватизації.
Крім того, новими пунктами доповнено розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2269. Так, новим п.78 цього розділу передбачено, що положення ст.18 Закону № 2269 в частині проведення аукціону з приватизації об’єкта оренди з невід’ємними поліпшеннями застосовуються лише до об’єктів приватизації, щодо яких згоду на здійснення невід’ємних поліпшень орендарем у встановленому порядку було отримано до набрання чинності Законом № 4360.
Зі свого боку п.79 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2269 визначено, що приватизація окремого індивідуально визначеного об’єкта портової інфраструктури (крім стратегічних об’єктів портової інфраструктури), що використовується суб’єктом господарювання на підставі договору оренди, який здійснив поліпшення такого майна, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених Законом України від 17.05.2012 р. № 4709-VI «Про морські порти України», та з урахуванням змін до Закону № 2269, якими встановлюються особливості приватизації таких об’єктів.
4. Змінами, внесеними до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2468 передбачено, що підготовка до приватизації та продаж об’єктів великої приватизації, за якими КМУ прийнято рішення про визначення радника, проте договір з таким радником припинив свою дію, здійснюються без залучення радника та відповідно до положень Закону № 2468. До умов продажу таких об’єктів великої приватизації включаються зобов’язання покупця щодо відшкодування витрат, понесених на оплату послуг радників.
Відповідно до пп.2 п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4360 КМУ, зокрема, у шестимісячний строк з дня опублікування Закону № 4360 повинен забезпечити розроблення та подання на розгляд ВРУ проекту закону про внесення змін до Закону № 2269 щодо встановлення особливостей приватизації окремого індивідуально визначеного об’єкта портової інфраструктури (крім стратегічних об’єктів портової інфраструктури), що використовується суб’єктом господарювання на підставі договору оренди, який здійснив поліпшення такого майна.
Закон № 4360 набирає чинності через 12 місяців з дня його офіційного опублікування – 6 червня 2026 р., крім окремих норм цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 7 червня 2025 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4360).1
1 Закон № 4360 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 06.06.2025 р. № 111.