Документ
Коментар
НАДС в роз’ясненні від 13.08.2025 р. № 195-р/з (Роз’яснення № 195) розглянула питання переведення державних службовців на рівнозначну або нижчу посаду державної служби у 2025 р. в органах, що провели класифікацію посад.
Відповідно до ст.41 Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» (Закон № 889) державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійних компетентностей може бути переведений без обов'язкового проведення конкурсу:
1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), – за рішенням керівника державної служби або суб'єкта призначення;
2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), – за рішенням суб'єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та суб'єкта призначення або керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.
Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу. Переведення здійснюється лише за згодою державного службовця.
Згідно зі ст.2 Закону № 889 рівнозначна посада – це посада державної служби, що належить до однієї підкатегорії посад державної служби з урахуванням рівнів державних органів.
Статтею 6 Закону № 889 передбачено, що посади державної служби державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.
Визначення підкатегорій посад державної служби та прирівняння посад державної служби проводиться КМУ за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері держслужби.
Постановою КМУ від 18.01.2017 р. № 15 затверджено Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій. Водночас Законом України від 11.03.2025 р. № 4282-1Х «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад» (Закон № 4282), передбачено, що до внесення змін у Закон № 889 рівнозначною посадою державної служби в державному органі, що провів класифікацію посад державної служби, визначається посада державної служби, що належить до тієї самої категорії і того самого рівня посад державної служби з урахуванням юрисдикції державного органу.
У той же час Законом № 4282 не визначено поняття «вища посада» і «нижча посада». Проаналізувавши положення законодавства, НАДС в Роз’ясненні № 195 дійшла висновку, що: вища посада – це посада державної служби, яка належить до вищої категорії, або яка належить до вищого рівня посад державної служби незалежно від юрисдикції державного органу, а також посада державної служби у державному органі з вищою юрисдикцією в межах одного рівня посад державної служби; нижча посада – це посада державної служби, що належить до нижчої категорії, або належить до нижчого рівня посад державної служби незалежно від юрисдикції державного органу, а також посада державної служби у державному органі з нижчою юрисдикцією державного органу в межах одного рівня посад державної служби.
Каталог типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад, затверджений постановою КМУ від 23.10.2023 р. № 1109, в редакції постанови КМУ від 01.04.2025 р. № 369 (Каталог), визначає перелік сімей та рівнів типових посад державної служби, містить їх опис з метою проведення класифікації посад державної служби.
Пунктом 12 Каталогу зазначено, що класифікаційний код посади визначається відповідно до таблиці класифікації посад державної служби згідно з додатками 1 – 27 шляхом послідовного проставлення через дефіс цифр, якими позначені: сім'я посад; рівень посад; юрисдикція та тип державного органу.
Згідно із п.2 Каталогу рівень посади – це ознака, що відображає якісні відмінності у характеристиках складності та відповідальності роботи на певному рівні службової діяльності на посадах державної служби.
Відповідно до п.8 Каталогу кожна сім'я включає посади різних рівнів відповідно до ролі та місця посади в організаційній структурі державного органу, основної мети посади. Усього визначено дев'ять рівнів посад державної служби.
Пунктом 10 Каталогу передбачено, що посади заступників керівників державної служби в державних органах або заступників керівників та членів колегіальних державних органів класифікуються за посадами керівників державної служби в державному органі або керівників колегіальних державних органів. Рівень посади заступників керівників структурних підрозділів визначається за посадами керівників таких підрозділів.
Пунктом 11 Каталогу передбачено, що юрисдикція та тип державного органу визначаються відповідно до вимог закону, яким визначено умови оплати праці державних службовців на основі класифікації посад.
Законом № 4282 ст.51 Закону № 889 викладено у новій редакції. Так частиною сьомою ст.51 Закону № 889 передбачено поділ державних органів за юрисдикцією, а в межах юрисдикції – за типами. Водночас зазначена частина ст.51 Закону № 889 відповідно до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4282 набирає чинності з 01.01.2026 р. Разом з тим п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 19.11.2024 р. № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (Закон № 4059) встановлено юрисдикцію державних органів.
Отже, наразі при переведенні державних службовців відповідно до ст.41 Закону № 889 в тому самому державному органі або з одного державного органу до іншого, що провели класифікацію посад, має враховуватися: категорія посад державної служби, визначена ст.6 Закону № 889; рівень посад державної служби, встановлений постановою КМУ від 23.10.2023 р. № 1109, в редакції постанови КМУ від 01.04.2025 р. № 369; юрисдикція державних органів, передбачена п.12 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 4059.
НАДС звертає увагу, що після набрання чинності Законом № 4282 підкатегорії посад державної служби не застосовуються для визначення рівнозначності посад в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби. Законодавством про державну службу не врегульовано питання переведення державного службовця з державного органу, що не провів класифікацію посад державної служби, на рівнозначну або нижчу посаду в державний орган, що провів класифікацію посад державної служби, оскільки некласифіковані посади не можуть бути прирівняні до класифікованих.
Додатково НАДС зазначає, що абзацом другим частини п'ятої ст.10 Закону України від 12.05.2015 р. № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (Закон № 389) встановлено заборону на переведення державних службовців, призначених у період дії воєнного стану без конкурсного відбору. Тож, переведення державних службовців, призначених на посади відповідно до положення частини п'ятої ст.10 Закону № 389 на інші посади державної служби не допускається.
Також НАДС звертає увагу на необхідність врахування вимог частини першої ст.41 Закону № 889, якою передбачено, що державний службовець може бути переведений без обов'язкового проведення конкурсу з урахуванням його професійної підготовки та професійних компетентностей.