Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 24.02.2026 р. № 4791-IX (Закон № 4791) доповнила частину другу ст.9 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Закону про бухоблік) новою нормою, згідно з якою якщо первинний документ містить інформацію про дату (період) надання послуг, виконання робіт або найму (оренди), то відсутність передбачених абзацами шостим і сьомим частини другої ст.9 Закону про бухоблік реквізитів зі сторони замовника послуг (робіт) або наймача (орендаря) не є порушенням вимог до оформлення первинного документа, за умови що:
1 Дія положень цієї норми не поширюється на вимоги до документування господарських операцій, оплата за які здійснюється за рахунок публічних коштів; господарських операцій, здійснених на виконання договорів найму (оренди) державного або комунального майна; договорів будівельного підряду, проектно-вишукувальних робіт; договорів про пожертву, благодійну або гуманітарну допомогу.
Нагадаємо, абзацами шостим і сьомим частини другої ст.9 Закону про бухоблік передбачено наступні реквізити, які повинен містити первинний документ:
Отже, вказані реквізити в актах надання послуг, виконання робіт або найму (оренди) при виконанні перелічених умов замовник має право не заповнювати. Всі інші реквізити, обов’язкові для первинних документів, мають бути зазначені, як і раніше.
Зазначимо також, що у пояснювальній записці до відповідного законопроєкту2 йдеться про те, що за даними OECD Economic Surveys: Ukraine 20253, приватний сектор в Україні стикається з труднощами щодо надмірного адміністративного навантаження, зокрема, в частині документального оформлення господарських операцій з надання послуг.
2 Йдеться про законопроєкт від 08.09.2025 р. № 14023 «Про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо спрощення оформлення первинних документів з надання послуг», з повним текстом якого можна ознайомитися на офіційному вебпорталі парламенту України.
3 OECD (2025), OECD Economic Surveys: Ukraine 2025, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/940cee85-en.
Вимоги ст.9 Закону про бухоблік щодо двостороннього підписання актів приймання-передачі, навіть у разі повної оплати послуг у безготівковій формі, можуть створювати додаткове операційне навантаження на бізнес, особливо для компаній, які надають послуги в електронній формі, працюють у сфері e-commerce або використовують автоматизовані моделі продажів.
Крім того, при двосторонньому оформленні первинних документів виникають супутні ризики додаткових помилок або формальних порушень, які не мають впливу на суть господарської операції, але при цьому можуть ускладнювати ведення бухгалтерського обліку для малого бізнесу.
З огляду на зазначене, логічним вирішенням існуючої проблеми є спрощення вимог до оформлення первинних документів, які підтверджують надання послуг, зокрема, у випадках, коли послуга вже оплачена в повному обсязі. Такий крок дозволить скоротити час на оформлення та надсилання документації, підвищити ефективність внутрішніх процесів підприємств, адаптувати українські вимоги до сучасної бізнес-практики та цифрових реалій.
Нагадаємо також, що відповідні вимоги до складання первинних документів містить п.2.3 Положення № 884. Але цілком зрозуміло, що в цьому випадку слід застосовуватиме саме норми Закону про бухоблік, адже він має більшу юридичну силу.
4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88.
Закон № 4791 набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування, – 1 квітня 2026 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4791).5
5 Закон № 4791 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 17.03.2026 р. № 51.