Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 05.11.2025 р. № 4683-IX1 (Закон № 4683) внесла зміни до Закону № 11052 щодо удосконалення порядку видачі, продовження та контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування.
1 Щодо цього Закону див. також інформаційне повідомлення, з яким можна ознайомитися на офіційному вебсайті МОЗ України.
2 Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21.09.2022 р. № 2620-IX (щодо нової редакції див. коментар у частині страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності; також див. коментар до Закону України від 18.12.2024 р. № 4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування»).
Зокрема, звертаємо увагу на такі положення цього Закону.
1. Листки непрацездатності у паперовій формі.
Новою редакцією частини першої ст.23 Закону № 1105, зокрема, встановлено, що у разі неможливості формування листка непрацездатності в електронному реєстрі листків непрацездатності підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності у паперовій формі3.
3 В окремих випадках оформлення листків непрацездатності у паперовій формі передбачено наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» (див. коментар).
Також зазначеною нормою передбачено, що порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності в електронному реєстрі листків непрацездатності, обставини та випадки оформлення листків непрацездатності у паперовій формі встановлюються МОЗ України за погодженням з ПФУ.4
4 Наразі діє Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234 (див. коментар).
Новою частиною п’ятою ст.23 Закону № 1105 уточнено, що у разі видачі листка непрацездатності у паперовій формі для особи, яка працює за сумісництвом, на умовах трудового договору (контракту) одночасно зі здійсненням підприємницької чи іншої діяльності, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є копія листка непрацездатності у паперовій формі, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи такої особи.
Для застрахованої особи, яка одночасно здійснює підприємницьку та іншу діяльність і не працює на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності у паперовій формі засвідчує заклад охорони здоров’я, який його видав.
2. Перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.
Новою редакцією ст.27 «Перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування»5 Закону № 1105 встановлено, що перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності проводиться визначеними ПФУ посадовими особами територіальних органів ПФУ, а в разі необхідності перевірки МВТН6 – із залученням уповноважених лікарів, перелік яких затверджується ПФУ.
5 Це нова назва статті. Її попередня назва «Особи, уповноважені на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності».
6 Тут і далі йдеться про медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Порядок проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, а також вимоги до уповноважених лікарів визначаються КМУ.7
7 Наразі діє Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений постановою КМУ від 03.03.2023 р. № 185 (див. коментар).
3. Оскарження вимоги ПФУ про компенсацію суми страхової виплати.
Новою редакцією ст.28 «Відповідальність за формування необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність»8 Закону № 1105, зокрема, передбачено, що заклад охорони здоров’я або фізична особа – підприємець (далі – ФОП), яка отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар яких сформував необґрунтований МВТН, або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП та сформував необґрунтований МВТН (далі – скаржник), може подати до територіального органу ПФУ, який надіслав вимогу про компенсацію суми страхової виплати, скаргу на вимогу про компенсацію суми страхової виплати (далі – скарга) в письмовій формі (електронній або паперовій) протягом 10 календарних днів з дня отримання такої вимоги.
8 Це нова назва статті. Її попередня назва – «Відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність».
Така скарга повинна містити вимоги скаржника та обґрунтування, що доводять відсутність у діях лікаря, який сформував МВТН, наміру формувати необґрунтований медичний висновок (вини).
Територіальний орган ПФУ зобов’язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 30 календарних днів з дня отримання такої скарги на адресу скаржника засобами поштового зв’язку рекомендованим листом. На вимогу скаржника рішення може бути вручено йому під підпис у територіальному органі ПФУ.
Закон № 4683 набирає чинності через два місяці з дня, наступного за днем його опублікування – 1 квітня 2026 р. (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4683).9
9 Закон № 4683 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 31.01.2026 р. № 20.