Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 07.04.2026 р. № 4833-IX (Закон № 4833) внесла зміни до низки законодавчих актів, але докладніше зупинимося на змінах, внесених до Закону України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (Закон № 1404).
1. Виконавчі документи у формі електронного документу.
Закон № 4833 легалізує виконавчий документ в електронній формі.
Так, відповідно до нової редакції абзацу другого частини третьої ст.4 Закону № 1404 виконавчий документ може бути виданий у формі електронного документа, на який накладено кваліфікований електронний підпис. У разі видачі виконавчого документа у формі електронного документа, який одночасно є рішенням, інформація про дату набрання ним законної сили може зазначатися в окремому електронному документі, що вважається невід’ємною частиною виконавчого документа.
При цьому реквізити виконавчого документа, наведені в частині першій ст.4 Закону № 1404, залишилися незмінними. Водночас відповідно до нової редакції абзацу десятого частини першої ст.4 Закону № 1404 у виконавчому документі можуть зазначатися інші відомості (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, місце роботи боржника – фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, реквізити електронних гаманців боржника, номери засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
2. Автоматизована система виконавчого провадження.
Законом № 4833 оновлено вимоги до автоматизованої системи виконавчого провадження. Головна новація це забезпечення автоматизованого обміну даними. Функції автоматизованої системи виконавчого провадження наведено в новій редакції частини другої ст.8 Закону № 1404, до яких, зокрема, належать:
3. Розкриття банківській таємниці.
Законом № 4833 значно розширено перелік інформації, яка надається банками про рахунки боржників. Так, відповідно до нової редакції п.21 частини третьої ст.18 Закону № 1404 виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, отримувати від банків та інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей інформацію про наявність рахунків/електронних гаманців та/або стан рахунків/електронних гаманців боржника, рух коштів та операції за рахунками/електронними гаманцями боржника, а також про договори боржника про зберігання цінностей або про надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком, та іншу інформацію відповідно до ст.62 Закону № 21211.
1 Закон України від 07.12.2000 р. № 2121-III «Про банки і банківську діяльність».
Законом № 4833 одночасно внесено зміни до зазначеної статті Закону № 2121, зокрема, п.6 частини першої цієї статті викладено в новій редакції, відповідно до якої органам державної виконавчої служби та приватним виконавцям на їхні запити з питань виконання рішень судів та рішень, що підлягають примусовому виконанню відповідно до Закону № 1404, банками розкривається інформація щодо банківських рахунків/електронних гаманців клієнтів та операцій, проведених на користь чи за дорученням клієнта, а саме відомості на конкретно визначену дату або за конкретний проміжок часу та стосовно конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи – підприємця про: наявність рахунків/електронних гаманців, номери рахунків/електронних гаманців, вид рахунків, строк дії договору банківського вкладу, залишок коштів/електронних грошей на рахунках/електронних гаманцях, операції списання з рахунків/електронних гаманців та/або зарахування на рахунки/електронні гаманці, призначення платежу, а також щодо договорів боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком, інформації про розмір заборгованості за основним зобов’язанням клієнта, забезпеченим заставою (іпотекою), якщо банк є заставодержателем (іпотекодержателем) за таким зобов’язанням.
4. Порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.
Законом № 4833 викладено в новій редакції ст.48 Закону № 1404, якою регулюється порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.
Уточнено, що в першу чергу стягнення за виконавчими документами звертається на кошти/електронні гроші та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках/електронних гаманцях та на зберіганні у банках або інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (частина друга ст.48 Закону № 1404).
Звернення стягнення на кошти/електронні гроші боржника, що знаходяться на рахунках/електронних гаманцях у банках або інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, здійснюється за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження шляхом інформаційної взаємодії виконавців і банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей (частина третя ст.48 Закону № 1404).
Відповідно до частини п’ятої ст.48 Закону № 1404 забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти, зокрема, на єдиному рахунку, відкритому в порядку, визначеному ст.351 ПКУ2, кошти на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування ПДВ та ін.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
У разі відсутності у боржника коштів/електронних грошей та інших цінностей, що знаходяться на рахунках/електронних гаманцях та на зберіганні у банках або інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей, в обсязі, достатньому для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, готівкові кошти, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Боржник має право запропонувати види майна, які необхідно реалізувати в першу чергу. Рішення щодо першочергової реалізації запропонованого боржником майна остаточно приймає виконавець (частина сьома ст.48 Закону № 1404).
Відповідно до частини сьомої ст.48 Закону № 1404 у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року3, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється, крім випадків:
3 Нагадаємо, що станом на 1 січня 2026 р. мінімальна зарплата у місячному розмірі становить 8647 грн згідно зі ст.8 Закону України від 03.12.2025 р. № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік» (див. також коментар до цього Закону).
Перевірка майнового стану боржника проводиться у десятиденний строк з дня відкриття (поновлення) виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться не менше одного разу на два тижні – щодо виявлення рахунків, електронних гаманців боржника, не менше одного разу на три місяці – щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника (частина десята ст.48 Закону № 1404).
Арешт і вилучення майна (коштів/електронних грошей) боржника здійснюється за правилами, визначеними ст.56 Закону № 1404, яку викладено в новій редакції.
5. Автоматичне зняття арешту.
Закон № 1404 доповнено новою ст.391, якою запроваджено процедуру автоматичного зняття арешту коштів після сплати боргу. Так, відповідно до частини першої цієї статті під час примусового виконання рішень, сума стягнення за якими не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, у разі стягнення (сплати) на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, приватного виконавця коштів в обсязі, достатньому для задоволення вимог стягувача, виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця, які підлягають стягненню під час виконання такого рішення, автоматизована система виконавчого провадження формує повідомлення про погашення заборгованості за виконавчим провадженням, що є підставою для виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників та зняття арешту з коштів/електронних грошей боржника, а також цінних паперів, що існують в електронній формі.
Повідомлення про погашення заборгованості за виконавчим провадженням у день його формування надсилається банку або іншій фінансовій установі, небанківському надавачу платіжних послуг, емітенту електронних грошей, депозитарній установі для зняття арешту з коштів/електронних грошей, цінних паперів боржника, що існують в електронній формі.
Банк або інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей, депозитарна установа здійснює зняття арешту не пізніше наступного дня з дня отримання повідомлення про погашення заборгованості за виконавчим провадженням.
Закон № 4833 набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування – 23 жовтня 2026 р., крім окремих норм, які набирають чинності в порядку, визначеному п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4833 (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 4833).4
4 Закон № 4833 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 23.04.2026 р. № 78.