Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 20.04.2026 р. № 2121 (Наказ № 212) вніс зміни до Загальних вимог до проведення оглядів витрат державного бюджету, затверджених наказом Мінфіну України від 23.10.2019 р. № 446 (Загальні вимоги). Серед головних новацій слід зазначити наступні.
1 З урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 11.05.2026 р. № 248 «Про внесення змін до Змін до Загальних вимог до проведення оглядів витрат державного бюджету».
Так, огляди витрат застосовуються, зокрема, для винайдення способів економії бюджетних коштів для їх спрямування на інші пріоритетні напрями діяльності відповідального головного розпорядника (п.2 розділу І Загальних вимог доповнено новим абзацом третім).
Новими пп.2 – 8 п.3 розділу І Загальних вимог уточнено послідовність здійснення огляду витрат, а саме:
Підпункт 1 п.10 розділу ІІІ Загальних вимог встановлено, що відповідальний головний розпорядник для підготовки до першого засідання робочої групи завчасно доводить до всіх її членів, зокрема:
Крім того, новою редакцією п.13 розділу ІІІ Загальних вимог визначено, що для обговорення попереднього звіту про огляд витрат та визначення оптимального варіанту досягнення цілі огляду витрат обов'язково проводиться узгоджувальна нарада за участі Міністра фінансів України та/або його заступника, відповідального за реалізацію бюджетної політики у відповідній сфері, та керівника установи – відповідального головного розпорядника, а також членів робочої групи. Така узгоджувальна нарада проводиться не пізніше ніж за два місяці до дати подання звіту про огляд витрат до КМУ. Узгоджувальні наради проводяться також за потреби узгодження дій, вирішення спірних питань, що виникли під час проведення огляду витрат.
Змінами, внесеними до п.4 розділу IV Загальних вимог, встановлено, що під час проведення аналізу ефективності, результативності та економічної доцільності відповідних витрат державного бюджету здійснюється, зокрема:
Водночас змінами, внесеними до п.5 розділу IV Загальних вимог, визначено, що аналіз ефективності надання публічних послуг здійснюється з урахуванням:
Також розділ IV Загальних вимог доповнено новим п.8, згідно з яким для визначення переваг варіантів досягнення цілі огляду витрат, що розроблятимуться в межах огляду, здійснюється опис базового варіанта реалізації державної політики (далі – базовий варіант).
Базовий варіант полягає в екстраполяції на середньостроковий період засад державної політики, врахованої під час складання державного бюджету на поточний бюджетний період (зі змінами), і передбачає здійснення розрахунку прогнозу витрат державного бюджету на середньостроковий період (базовий обсяг витрат) та показників, що характеризують стан сфери у відповідні роки за умови незмінності такої державної політики.
Базовий обсяг витрат розраховується відповідно до методичних підходів, встановлених Мінфіном України.
Значних змін зазнав розділ VI Загальних вимог.
До того ж Загальні вимоги доповнені новим розділом VII «Моніторинг огляду витрат».
Моніторинг огляду витрат, як систематичний збір, обробка, узагальнення, аналіз та оцінка інформації щодо проведення огляду витрат, включає:
Такий моніторинг проводиться щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем прийняття КМУ рішення про проведення оглядів витрат, до подання робочою групою звіту про огляд витрат на розгляд Уряду та прийняття КМУ відповідного рішення.
Інформація про поточний стан проведення огляду витрат у сфері подається відповідальним головним розпорядником щомісячно до 5 числа КМУ і Мінфіну України та оприлюднюється ним шляхом розміщення на офіційному вебсайті.
Також Загальні вимоги доповнено новими формами:
Наказ № 212 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 29 травня 2026 р., крім п.7 Змін до Загальних вимог, затверджених Наказом № 212, стосовно нового розділу VII «Моніторинг огляду витрат», який набирає чинності з 1 січня 2027 р. (п.3 Наказу № 212).2
2 Наказ № 212 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 29.05.2026 р. № 44.