Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 18.06.2026 р. № 3323-04/56814-06 нагадало, що з 02.06.2026 р. набрала чинності постанова КМУ від 27.05.2026 р. № 680 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо закупівлі лікарських засобів та медичних виробів» (Постанова № 680; див. також коментар до цієї постанови), головним розробником якої є МОЗ України.
1. Щодо Постанови № 680.
Постанова № 680 прийнята з метою розширення переліку обов’язкових до закупівлі через електронний каталог (далі – ЕК) лікарських засобів, медичних виробів та дезінфекційних засобів закладами охорони здоров’я та структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської військових (державних) адміністрацій, що закуповуються за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я.
Мінекономіки України звертає увагу, що відповідно до п.2 Постанови № 680 закупівлі розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
Згідно з п.3 Постанови № 680 постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, крім пп.2 п.2 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності через 20 днів з дня опублікування цієї постанови.
Отже, зміни, що внесені до додатку 1 «Перелік лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, медичних виробів та дезінфекційних засобів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров’я, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням електронного каталогу» (далі – додаток 1) Особливостей № 11781 набрали чинності з 22.06.2026 р.
1 Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178, в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471.
2. Щодо внесення Постановою № 680 змін до п.111 Особливостей № 1178.
Постановою № 680 п.111 Особливостей № 1178 доповнено новим положенням, відповідно до якого, у разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу з використанням ЕК за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. грн, закупівля такого лікарського засобу здійснюється шляхом формування окремого запиту пропозицій постачальників.
Так, відповідно до п.111 Особливостей № 1178 у разі коли замовники, які є закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, здійснюють закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, та медичних виробів за переліком згідно з додатком 1, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн, такі закупівлі здійснюються з використанням ЕК відповідно до Порядку № 8222, з урахуванням положень, визначених Особливостями № 1178.
2 Порядок формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822.
Порядок № 7083 встановлює правила визначення замовником предмета закупівлі відповідно до Закону про публічні закупівлі4 із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Мінекономіки України від 23.12.2015 р. № 1749, а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг.
3 Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки України від 15.04.2020 р. № 708.
4 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п.1 розділу ІІ «Особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг» Порядку № 708 під час здійснення закупівлі лікарських засобів предмет закупівлі визначається за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника. Замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом та/або місцем поставки лікарських засобів.
Отже, у разі коли сукупна очікувана вартість закупівель лікарського засобу, що міститься в додатку 1 до Особливостей № 1178, за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. грн, закупівля такого лікарського засобу здійснюється як окрема закупівля шляхом запиту пропозицій постачальників згідно з Порядком № 822.
3. Щодо розширення Постановою № 680 позицій додатка 1 до Особливостей № 1178.
Виходячи з п.111 Особливостей № 1178, перелік лікарських засобів та медичних виробів, закупівля яких здійснюється закладами охорони здоров’я або структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій з використанням ЕК є додатком 1 до Особливостей № 1178.
Постановою № 680 розширено додаток 1 до Особливостей № 1178 переліком нових позицій лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та медичних виробів.
Отже, замовники, які належать до закладів охорони здоров’я або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних (військових) адміністрацій, мають здійснювати закупівлі лікарських засобів, які в установленому законом порядку зареєстровані в Україні, медичних виробів та дезінфекційних засобів за переліком згідно з оновленим додатком 1 до Особливостей № 1178, вартість яких становить або перевищує 50 тис. грн з використанням ЕК відповідно до Порядку № 822. При цьому у разі закупівлі лікарського засобу, яка за сукупною очікуваною вартістю за однією міжнародною непатентованою назвою протягом бюджетного року становить або перевищує 200 тис. грн, така закупівля здійснюється як окрема.
4. Щодо незастосування вимог локалізації до медичних рукавичок.
Постановою № 680 внесено зміни до постанови КМУ від 02.07.2025 р. № 782 «Про затвердження додаткового переліку товарів, що належать виключно до продукції переробної промисловості, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва» (див. також коментар до цієї постанови), якими рукавички медичні виключені з додаткового переліку товарів, до яких встановлюються вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва.
З огляду на зазначене, положення п.61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про публічні закупівлі до медичних рукавичок замовниками не застосовуються.