BAS Комплексне управління підприємством, ред. 2.5
26.02.2024 р.

Оперативне управління виробництвом

Нормативно-довідникова інформація

Основна інформація про виробничий процес та ресурси, необхідні для його здійснення, міститься у елементі довідника «Ресурсна специфікація», який доступний в розділі «Виробництво» – «Нормативно-довідкова інформація».

Ресурсна специфікація дозволяє описати виробничий процес, який забезпечує випуск певної продукції та / або виконання певних робіт. Фактично в ресурсній специфікації вказуються всі ресурси, потрібні для випуску зазначеної продукції або виконання зазначених робіт, включаючи матеріали і роботи (номенклатурні витрати), трудовитрати співробітників за видами робіт, етапи виробничого процесу і параметри їх виконання.

Ресурсна специфікація складається на виробництво одного чи кількох виробів (Мал. 1).


Малюнок 1 – елемент довідника «Ресурсна специфікація», закладка «Основне»

Інформація про вироби

Вихідні вироби, які треба отримати в результаті виробничого процесу, описаного в ресурсній специфікації, вказуються в табличній частині на закладці «Основне» (див. Мал. 1).

Важливо!

В рядках табличної частини закладки «Основне» зазначаються вироби або роботи, які є мінімальною неподільною партією випуску по цій специфікації.

Якщо специфікація задана на список номенклатури, то перший рядок в переліку є основним виробом і виділяється жирним шрифтом, решта виробів – побічні.

В специфікації на закладці «Побічний і проміжний вихід» окремо зазначаються побічні вироби (зворотні відходи), що оцінюються за справедливою вартістю (Мал. 2).


Малюнок 2 – елемент довідника «Ресурсна специфікація», закладка «Побічний і проміжний вихід»

Методологія виробничого обліку не вимагає випуску напівфабрикатів на кожному переділі або міжцеховому переході. Чи буде оформлюватись випуск напівфабрикатів, залежить саме від способів формування «Ресурсних специфікацій».

Можливі наступні варіанти:

Інформація про виробничий процес

Виробничий процес поділено на етапи. Етап – це сукупність виробничих операцій, що виконуються в підрозділі та завершуються створенням матеріальної цінності, переходом у інший підрозділ, або просто – контрольною точкою, у якій треба зафіксувати фактичний стан виробництва.

Для багатоетапного процесу в Ресурсній специфікації на закладці «Виробничий процес» відображається список етапів. В одному підрозділі може виконуватись один чи кілька етапів.

Слід розуміти, що процес виконання етапів послідовний, тобто наступний етап починається після завершення попереднього (Мал. 3).

В той же час, маршрут необов’язково має бути лінійним: наприклад, 2-й та 3-й етапи можуть починатись після 1-го, а 4-й після завершення 2-го та 3-го.


Малюнок 3 – елемент довідника «Ресурсна специфікація», закладка «Виробничий процес» при багатоетапному виробництві

Просте виробництво у межах одного виробничого підрозділу може бути одноетапним і в цьому випадку на закладці «Виробничий процес» слід встановити перемикач в положення «Одноетапний».

Для одноетапних процесів замість списку етапів відображається гіперпосилання, за яким можна перейти до редагування етапу (Мал. 4).


Малюнок 4 – елемент довідника «Ресурсна специфікація», закладка «Виробничий процес» при одноетапному виробництві

Виробничий етап можна виконувати своїми силами, або силами переробника. Нагадуємо що переробка на стороні доступна після включення відповідної функціональної опції в налаштуваннях підсистеми «Виробництво» (розділ «НДІ і адміністрування», група «Настройка НДІ і розділів»).

Кратність запуску

Параметр «Запуск» дозволяє задати кратність випуску за Ресурсною специфікацією. Якщо задано випуск кратними партіями, всі вихідні вироби, які внесені на закладці «Основне», є кратною партією виробництва за цією специфікацією.

Якщо в параметрі «Запуск» вибрано значення довільними порціями, запуск може бути не кратний вихідним виробам специфікації.

Для кожного Етапу виробництва визначається тривалість виконання. Ця інформація дозволить визначити мінімальний час виробництва, оцінити принципову можливість його завершення до потрібного часу та визначити дату потреби в матеріалах.

Інформація про матеріальні потреби

У Ресурсній специфікації на закладці «Матеріали і роботи» зазначаються матеріали, напівфабрикати та роботи сторонніх підприємств або власних підрозділів, що споживаються під час виробництва.

В багатоетапних специфікаціях для матеріалів, вихідних виробів і трудовитрат можна вказати етап, на якому вони споживаються або виникають (Мал. 5). По умовчанню матеріали споживаються на першому етапі, вихідні вироби виникають на останньому.


Малюнок 5 – елемент довідника «Ресурсна специфікація», закладка «Матеріали та роботи»

Інформація про відрядні роботи

На закладці «Трудовитрати» зазначається перелік та кількість видів відрядних робіт. Для кожного виду робіт зазначається розцінка. Основна ціль заповнення інформації – нарахування відрядної зарплати. Крім того, є можливість аналізу потреб в трудових ресурсах для виконання певних видів робіт за допомогою звіту «Планова потреба в трудових ресурсах» (Мал. 6).


Малюнок 6 – звіт «Планова потреба в трудових ресурсах»

Управління позамовним виробництвом

Підставою для позамовного виробництва є документи «Замовлення клієнтів». В окремих випадках підставою для виробництва також можуть бути замовлення власних роздрібних магазинів, цехів тощо.

Замовлення матеріалів зі складу для виконання Замовлення клієнта (іншого матеріального замовлення) виконується на підставі даних Ресурсної специфікації (Мал. 7).


Малюнок 7 – формування замовлення матеріалів у виробництво

Протягом усього процесу забезпечення (купівля та передача у виробництво матеріалів), а також при відображенні випуску продукції використовується Призначення (Мал. 8).

В даному випадку призначенням є Замовлення клієнта, також в якості призначення може виступати інше матеріальне замовлення.


Малюнок 8 – документ «Виробництво без замовлення»

Таким чином всі виробничі документи пов’язані з замовленням-призначенням, що дає можливість контролювати процес виконання замовлення, за допомогою звітів підсистеми «Виробництво», наприклад:


Малюнок 9 – звіт «Рух ТМЦ і витрат у виробництві»


Малюнок 10 – звіт «Собівартість випущеної продукції»

Крім того, є можливість визначати собівартість продукції певного Призначення окремо від собівартості одиниць тієї ж продукції, виробленої для інших цілей.

Управління масовим виробництвом

Виробнича програма місяця формується як План виробництва (Мал.11). План може бути сформований виходячи з продажів минулих періодів, залишків готової продукції тощо.

Детальність плану – від дня до місяця.


Малюнок 11 – документ «План виробництва»

План містить автоматично розраховані потреби у виробничих ресурсах, що дає можливість оцінити виконуваність виробничої програми, ініціювати купівлю матеріалів тощо (Мал. 12).


Малюнок 12 – розрахунок потреб в матеріалвх і трудових ресурсах в докумнті «План виробництва»

При масовому виробництві замовлення матеріалів у виробництво виконується за Планом виробництва (Мал. 13).


Малюнок 13 – формування замовлень на передачу матеріалів у виробництво за Планом виробництва

Після реєстрації випуску продукції, відставання від плану виробництва можна проаналізувати за допомогою звіту «Виконання плану виробництва по підрозділах» підсистеми «Бюджетування і планування» (Мал. 14).


Малюнок 14 – звіт «Виконання плану виробництва по підрозділах»