Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 05.11.2020 р. № 6701 (Наказ № 670) вніс зміни до Порядку формування та подання страхувальнивами звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435, у редакції наказу Мінфіну України від 15.05.2018 р. № 511 (Порядок № 435).
1 Про цей наказ див. інформацію, яку розміщено на офіційному порталі Офісу великих платників податків ДПС за адресою: https://officevp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/447024.html та на офіційному порталі територіальних органів ДПС у Дніпропетровській області за адресою: https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/447728.html.
Насамперед, звертаємо увагу, що 1 січня 2021 року набрав чинності Наказ № 7732, яким затверджено:
2 Наказ Мінфіну України від 15.12.2020 р. № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4».
Наказом № 773 встановлено, що зазначена об’єднана форма звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ подається до органів ДПС, починаючи зі звітності за I квартал 2021 року3.
3 Див. також коментар до Наказу № 773.
Розглянемо основні зміни, які внесено Наказом № 670.
1. Конкретизовано процедуру подання звітності з ЄСВ4 у разі припинення або зняття з обліку страхувальників як платників внеску.
4 Тут і далі йдеться про Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (форма № Д4 (місячна)) або Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна)), які складаються залежно від категорії страхувальника. Дані форми наведено у додатках 4 та 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435 (у редакції наказу Мінфіну України від 15.05.2018 р. № 511), відповідно.
Встановлено, що у разі припинення або зняття з обліку в органах ДПС страхувальник зобов’язаний подати звітність з ЄСВ за останній звітний період до дня державної реєстрації припинення, в якому:
В інших випадках страхувальники, на яких не поширюється дія Закону № 7556, зобов’язані подати звітність з ЄСВ до дня подання заяви до органу ДПС про зняття з обліку платника внеску.
6 Закон України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».
Зі звітністю з ЄСВ за останній звітний період страхувальники зобов’язані подати звітність з ЄСВ за попередні звітні періоди, якщо вона не подавалась (п.9 розділу II Порядку № 435 викладено у новій редакції).
Новою редакцією п.10 та п.11 розділу III Порядку № 435 встановлено, що у разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення діяльності страхувальників, зазначених у п.4 та п.5 розділу III Порядку № 435 (особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерських господарств), на яких не поширюється дія Закону № 755, такі особи зобов’язані подати самі за себе Звіт з ЄСВ (форму № Д5)7 із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є:
7 Йдеться про Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д5 (річна), який наведено у додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435 (у редакції наказу Мінфіну України від 15.05.2018 р. № 511).
Звіт з ЄСВ (форма № Д5) із зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до органу ДПС:
Звертаємо увагу, що зміни внесено і до форми Звіту з ЄСВ (форми № Д5).
Зокрема, форму доповнено новим реквізитом (полем) 6 «Номер Звіту в періоді**», який заповнюється фізичними особами – підприємцями у разі повторної державної реєстрації припинення або повторного подання до органу ДПС заяви про зняття з обліку платника ЄСВ протягом одного звітного періоду.
Також виправлено помилку у формулі, яку наведено у найменуванні графи 6 таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» Звіту з ЄСВ (форми № Д5) – «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 4 × графа 5)» (раніше – «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 3 × графа 4)»).
2. Доповнено (змінено) перелік підстав, за наявності яких подається таблиця 5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби» Звіту з ЄСВ (форми № Д4).
Зокрема, такими підставами (повний перелік наведено у п.8 розділу IV Порядку № 435) є:
До того ж таблицю 5 викладено у новій редакції. Зокрема, форму доповнено новими графами 12 «Внутрішній суміснік (1 – так, 0 – ні)» та 13 «Переведено, призначено на іншу посаду або роботу, переміщено до іншого підрозділу (1 – так, 0 – ні)».
3. Титульний лист та таблиця 7 «Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства» Звіту з ЄСВ (форми № Д4) доповнено новим реквізитом (полем) – «Код філії (заповнюється у разі подання головним підпріємством відомостей про філію за формою «скасовуюча» або «додаткова»)».
4. Внесено зміни до таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» Звіту з ЄСВ (форми № Д4).
Зокрема, найменування рядка 2.2 цієї таблиці викладено у новій редакції – «підприємствами, установами і організаціями, фізічними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, працюючим особам з інвалідністю (8,41%)». Інакше кажучи, враховано вимоги частини тринадцятої ст.8 Закону № 2464 щодо нарахування фізичними особами – підприємцями на зарплату осіб з інвалідністю внеску за пільговою ставкою, що дорівнює 8,41%.
Також цю таблицю доповнено новим рядком 3.6 «на суми мінімальної заробітної плати непрацюючому іншому з подружжя працівника діпломатичної служби (22%)».
5. Внесено зміни до таблиці 6 Звіту з ЄСВ (форми № Д4).
Цю таблицю доповнено новим реквізитом (полем) – «Код філії (заповнюється у разі подання головним підприємством відомостей про філію за формою «скасовуюча» або «додаткова»)».
Найменування графи 19 цієї таблиці викладено у новій редакції – «Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу/грошового забезпечення/) доплата до мінімального страхового внеску або сума мінімальної заробітної плати для категорії застрахованих осіб 72» (раніше – «Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу/грошового забезпечення/) доплата до мінімального страхового внеску».
Звертаємо увагу, що Наказом № 670 було внесено зміни до Таблиці відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яку наведено у додатку 2 до Порядку № 435. Згідно із цими змінами під кодом категорії застрахованих осіб «72» вказано «непрацюючий інший з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника». База нарахування для таких осіб відповідає розміру мінімальної зарплати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік8.
8 Мінімальну заробітну плату на 2021 рік встановлено ст.8 Закону України від 15.12.2020 р. № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» і становить 6000 грн. у місяць з 1 січня та 6500 грн. у місяць з 1 грудня.
Наказ № 670 набрав чинності 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, – 1 січня 2021 року (п.3 Наказу № 670)9.
9 Наказ № 670 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 28.12.2020 р. № 101.