Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 21.12.2020 р. № 790 (Наказ № 790) виклав у новій редакції Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджену наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р. № 449 (Інструкція № 449), у додатках до якої наведено форми:
Звертаємо увагу, що в п.2 розділу I Інструкції № 449 тепер прямо зазначено, що її дія не поширюється на осіб, зазначених у частинах 4, 5 та 6 ст.4 Закону № 24641, за умови дотримання ними вимог, визначених у цих частинах, що дають право на звільнення таких осіб від сплати ЄСВ.
Основні нововведення цієї Інструкції пов’язані з приведенням її у відповідність до вимог Закону № 2464.
Так, згідно з п.2 розділу III Інструкції № 449, фізичні особи – підприємці (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які не отримали дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, мають право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не більше максимальної величини бази нарахування. При цьому сума внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску2.
2 Розміри максимальної величини бази нарахування ЄСВ та мінімального страхового внеску в 2021 році див. у коментарі до Закону України від 15.12.2020 р. № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік».
Якщо ж зазначені особи, а також фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, мають основне місце роботи, то вони звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за них у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільняються від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб – підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та фізичних осіб – підприємців.
Все ці та деякі інші нововведення впроваджено Законом № 5923, що набрав чинності 1 січня 2021 року (докладніше див. коментар).
В оновленій Інструкції № 449 також враховано вимоги Закону № 1154 щодо подання звітності з ЄСВ у складі звітності з ПДФО (див. коментар), Закону № 5595 щодо введення єдиного рахунку для сплати ЄСВ6 (див. коментар) та окремі вимоги Закону № 4657 (див. коментар).
4 Закон України від 19.09.2019 р. № 115-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб».
6 Про порядок переходу на сплату обов’язкових платежів, у тому числі ЄСВ, через єдиний рахунок див. інформацію, розміщену на офіційному порталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/446976.html.
Уточнено, що в разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники ЄСВ, визначені ст.4 Закону № 2464, зобов’язані самостійно обчислити ці внески, і сплатити їх з нарахуванням пені. Такі внески та сума самостійно розрахованої пені відображаються у звітності про суми нарахованого ЄСВ (п.5 розділу VII Інструкції № 449).
У даному випадку звертаємо увагу, що розділ I «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу» Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску8 містить рядок 5 «Сума пені, яка нарахована платником єдиного внеску самостійно відповідно до частини другої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що підлягає сплаті за звітний квартал, усього (гр. 1 + гр. 2 + гр. 3 рядка 5.1)», в якому необхідно буде відображати зазначені суми пені.
8 Цю форму звітності затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4 (у редакції наказу Мінфіну України від 15.12.2020 р. № 773) та буде подаватися платниками ЄСВ, починаючи зі звітності за I квартал 2021 року.
Порядок і приклад розрахунку пені наведено в п.5 розділу VII Інструкції № 449.
Крім того, уточнено порядок обчислення ЄСВ членами фермерських господарств. Обчислення сум внеску зазначеною категорією платників здійснюється після отримання частки розподіленого доходу (прибутку) від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році та за результатами перевірки діяльності таких осіб, що призвела до збільшення або зменшення розміру частки такого розподіленого доходу, який підлягає оподаткуванню ПДФО. При визначенні доходу (прибутку), з якого сплачується ЄСВ, враховуються місяці, протягом яких такий дохід отриманий (пп.5 п.2 розділу IV Інструкції № 449).
Наказ № 790 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 4 січня 2021 року (п.3 Наказу № 790)9.
9 Наказ № 790 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 04.01.2021 р. № 1.