Документ
Коментар
ДПС у листі від 15.01.2021 р. № 1142/7/99-00-21-03-02-07 роз’яснила окремі питання, які пов’язані із запровадженням Законом № 9621 зниженої ставки ПДВ 7% до операцій з надання послуг культури, туризму та креативних індустрій (перелік цих послуг наведено в абзацах четвертому – сьомому пп.«в» п.193.1 ст.193 ПКУ2). Зокрема, у листі ДПС зазначила, що будь-яких обмежень чи обов’язку здійснення коригувань або перерахунків сум податку, віднесених до податкового кредиту, незалежно від дати здійснення операцій з придбання товарів/послуг та дати їх використання в операціях з надання послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою ПДВ 7%, не встановлено. Отже, у разі придбання товарів/послуг, що використовуються для надання послуг, перерахованих в абзацах четвертому - сьомому пп.«в» п.193.1 ст.193 ПКУ, суми податкового кредиту формуються за загальновстановленими правилами з сум податку, вказаних у податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, та/або у митних деклараціях.
1 Закон України від 04.11.2020 р. № 962-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» (див. коментар до цього Закону).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Платникам податку, які придбали товари/послуги для їх використання в не оподатковуваних ПДВ операціях (або в негосподарській діяльності) або для одночасного використання в оподатковуваних та звільнених від оподаткування операціях, слід нарахувати податкові зобов’язання на так званий «умовний продаж» відповідно до п.198.5 ст.198 або п.199.1 ст.199 ПКУ. Нарахування сум податкових зобов’язань має здійснюватися за ставкою податку, яка застосовувалася при придбанні таких товарів/послуг. Наприклад, якщо товари, що придбані з ПДВ за ставкою 20%, призначені або починають використовуватися частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а частково в операціях, що підлягають оподаткуванню за зниженою ставкою ПДВ 7%, то у платника ПДВ виникає обов’язок щодо нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п.199.1 ст.199 ПКУ за ставкою податку 20%, оскільки саме за такою ставкою податку постачальник таких товарів визначав податкові зобов’язання з ПДВ, а покупець – податковий кредит. Обсяги постачання та суму ПДВ відображають у рядку 4.1 (колонки А і Б) розділу І «Податкові зобов’язання з ПДВ» податкової декларації з ПДВ.
Відповідно, якщо товари/послуги, що придбані з ПДВ за зниженою ставкою ПДВ 7%, призначені або починають використовуватися частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а частково в операціях, що підлягають оподаткуванню за повною ставкою 20%, то у платника ПДВ виникає обов’язок щодо нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п.199.1 ст.199 ПКУ за ставкою податку 7%, оскільки саме за такою ставкою податку платником податку здійснюється формування податкового кредиту. Обсяги постачання та суму ПДВ відображають у рядку 4.2 (колонки А і Б) розділу І «Податкові зобов’язання з ПДВ» податкової декларації з ПДВ.
Якщо платник ПДВ отримує від нерезидента одну або декілька послуг, перерахованих в абзацах четвертому - сьомому пп.«в» п.193.1 ст.193 ПКУ, то обсяги постачання таких послуг та суму нарахованих за ставкою 7% податкових зобов’язань відображають у рядку 6 (колонки А і Б) розділу І «Податкові зобов’язання з ПДВ» податкової декларації з ПДВ. Сума податкового кредиту, сформованого за такими операціями, підлягає відображенню у рядку 13 (колонка Б) розділу II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ. Звертаємо увагу: обсяги послуг та суми ПДВ, що нараховані за операціями з отримання від нерезидента послуг за ставкою 7%, та інших послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою 20%, відображають у рядках 6 та 13 декларації загальною сумою!