Документ
Коментар
КМУ постановою від 07.04.2021 р. № 3281 (Постанова № 328) затвердив Порядок надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Порядок № 328), у додатках до якого наведено форми:
1 Цією Постановою також затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, який у цьому коментарі не розглядається.
Порядок, що коментується, визначає механізм надання допомоги застрахованим особам з державного бюджету у зв’язку із втратою частини заробітної плати (доходу) застрахованими особами, робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження у 2021 році починаючи з лютого обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – обмежувальні заходи), яка передбачена Законом № 13582, та ін.
2 Закон України від 30.03.2021 р. № 1358-IX «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Звертаємо увагу, що Порядок № 328 багато у чому повторює норми Закону № 1358 (див. коментар до цього Закону) із деякими особливостями та уточненнями.
Так, відповідно до п.8 Порядку № 328 для визначення переліку регіонів та дати запровадження у них обмежувальних заходів використовується інформація про рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про запровадження в окремих регіонах «червоного» рівня епідемічної небезпеки (далі – рішення Державної комісії), що розміщується на офіційному інформаційному порталі КМУ.
Державна податкова служба протягом 3 робочих днів з дня набрання чинності рішенням Державної комісії передає ПФУ перелік страхувальників, які перебувають на обліку як платники ЄСВ в регіонах, щодо яких прийнято рішення Державної комісії, та робота (економічна діяльність) яких передбачена Переліком № 3293 (див. коментар), сформований ДПС станом на перше число місяця, в якому передаються відомості ПФУ про страхувальників.
3 Перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, запроваджені з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб’єктів господарювання, в яких працюють застраховані особи, та фізичних осіб – підприємців, затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 (в редакції постанови КМУ від 07.04.2021 р. № 329).
Відповідно до п.10 Порядку № 328 перевірка інформації, зазначеної застрахованою особою в Заяві щодо відповідності умовам надання допомоги, передбаченим Законом № 1358, проводиться з використанням програмних засобів Порталу «Дія», у тому числі шляхом автоматичного порівняння з інформацією, переданою ПФУ до Мінцифри відповідно до п.9 Порядку № 328 про страхувальників та застрахованих осіб.
У разі виявлення під час формування та подання Заяви невідповідності застрахованої особи або її страхувальника умовам надання допомоги, передбаченим Законом № 1358, а також у разі, коли зазначені у Заяві дані не підтверджується відомостями, переданими ПФУ до Мінцифри, про це повідомляється особі програмними засобами Порталу «Дія» або мобільного додатка «Дія» автоматично.
Перерахування допомоги проводиться АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок, зазначений у Заяві.
Зарахування допомоги на банківський рахунок банками, в яких відкритий рахунок, зазначений у Заяві, здійснюється за умови збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім’я застрахованої особи, прізвища, імені, по батькові (за наявності) такої особи, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) та відсутності у банку даних про смерть застрахованої особи, набрання законної сили рішенням суду про визнання її безвісно відсутньою або оголошення померлою (п.15 Порядку № 328).
Згідно із п.16 Порядку № 328 плата за розрахунково-інформаційне обслуговування під час оброблення електронних розрахункових документів у системі електронних платежів НБУ не справляється.
Для повернення безпідставно виплачених коштів ПФУ надає головним управлінням ПФУ в областях та м. Києві відомості про виплату допомоги застрахованим особам та інформацію про виявлені за даними Реєстру4 недостовірні відомості, що надані застрахованими особами для отримання допомоги.
4 Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про страхувальників та застрахованих осіб.
Органи ПФУ видають Рішення про відшкодування допомоги застрахованими особами, яке є виконавчим документом.
Рішення надсилається застрахованим особам шляхом його розміщення на електронній персональній сторінці користувача послуг на веб-порталі електронних послуг ПФУ. Одночасно орган ПФУ повідомляє застрахованій особі про розміщення рішення шляхом надіслання їй смс-повідомлення.
Протягом 10 робочих днів з дня надсилання рішення застрахована особа зобов’язана сплатити зазначену у ньому суму (п.22 – 24 Порядку № 328).
Наостанок зазначимо, що зупинено дію наступних постанов КМУ:
Постанова № 328 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 10 квітня 2021 року5.
5 Постанову № 328 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 10.04.2020 р. № 69.