Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 23.03.2021 р. № 1661 (Наказ № 166) затвердив Порядок ведення обліку податків, зборів та інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесених на єдиний рахунок (Порядок № 166).
1 Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Мінфіну України від 12.01.2021 р. № 5 (див. коментар).
Цей Порядок визначає процедуру ведення обліку податків, зборів та інших платежів, ЄСВ, внесених на єдиний рахунок, для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, передбачених ПКУ2, ЄСВ, включаючи пеню та штрафи, відповідно до положень Закону № 24643 та інших платежів, що визначені відповідним законодавством та контроль за справлянням яких покладено на ДПС, заборгованості з інших платежів.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Відповідно до розділу ІІ Порядку № 166 з метою обліку руху коштів на єдиному рахунку ДПС на підставі даних реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, автоматично засобами інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС веде єдину картку платника (далі – ЄКП) за кожним платником. В ЄКП відображаються облікові операції, що проводяться з коштами, які зараховані/перераховані/повернуті (враховані) на єдиний рахунок/з єдиного рахунка.
Облік платежів ведеться в ЄКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. Під час проведення облікової операції в ЄКП зазначаються дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис. Усі вартісні показники в ЄКП відображаються у гривнях з копійками. Одиниця виміру наводиться з двома десятковими знаками після коми.
Єдина картка платника містить таку інформацію:
4 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний територіальний орган ДПС і мають відмітку в паспорті.
Платник у приватній частині Електронного кабінету6 має можливість перегляду інформації про рух коштів на єдиному рахунку та доступ до інформації про залишок коштів на єдиному рахунку.
Також Порядок № 166 містить положення щодо обліку руху коштів на єдиному рахунку за інформацією Держказначейства (розділ III), генерування інформації про рух коштів на єдиному рахунку (розділ IV), формування контрольних ренкінгів платників за показниками, які підлягають сплаті на бюджетні/небюджетні рахунки (розділ V), генерування реєстру платежів з єдиного рахунка (розділ VI).
Нагадаємо, що єдиний рахунок запроваджено відповідно до вимог Закону № 1907 (див. коментар) та Закону № 5598 (див. коментар). Порядок функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 351 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади затверджено постановою КМУ від 29.04.2020 р. № 321 (див. коментар).
7 Закон України від 04.10.2019 р. № 190-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
8 Закон України від 13.04.2020 р. № 559-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Наказ № 166 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (п.3 Наказу № 166)9.
9 На день виходу огляду законодавства Наказ № 166 офіційно не опубліковано.