Документ
Коментар
ПФУ у листі від 23.04.2021 р. № 2800-050101-8/19625 нагадав, що відповідно до п.2 розділу IV Положення № 13-11 реєстрація користувачів (громадян чи страхувальників) електронних послуг на Вебпорталі2 здійснюється на підставі:
1 Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затверджене постановою правління ПФУ від 30.07.2015 р. № 13-1.
2 Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду (система надання послуг в електронній формі) – сукупність програмно-технічних засобів, що забезпечують оперативне приймання, обробку, зберігання та передачу інформації (даних) під час надання послуг громадянам, застрахованим особам та страхувальникам, а також надання установам банків та організаціям, що здійснюють виплату та доставку пенсій, інформації в електронній формі з дотриманням адресності та заходів щодо захисту відповідних видів інформації (даних) (п.2 розділу І Положення № 13-1).
Зазначені заяви подаються до органу ПФУ особисто з пред’явленням документів, що посвідчують особу. У разі подання заяв через уповноваженого представника до заяви додаються документи, що підтверджують його повноваження.
Відповідно до п.4 розділу IV Положення № 13-1 для реєстрації страхувальників користувачами послуг Вебпорталу необхідно вказати:
Реєстрація на Вебпорталі осіб, в тому числі страхувальників, які мають кваліфікований електронний підпис (КЕП), здійснюється автоматично. На авторизацію користувача як страхувальника за КЕП на Вебпорталі мають право особи, яким надано право підпису як керівництву підприємства, або за допомогою кваліфікованої електронної печатки підприємства.
Нагадаємо, що сервіси Вебпорталу призначено для отримання корисної інформації, зокрема, щодо медичних висновків про тимчасову непрацездатність (е-лікарняних) працівників (див. коментар до Наказу № 10663).
3 Наказ МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки».