Документ
Коментар
ДПС у додатку до листа від 31.12.2020 р. № 24242/7/99-00-20-01-02-07 надала роз’яснення щодо визначення вини платника податку, контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб’єктів та умисності діяння у податкових правопорушеннях (Додаток).
Видання листа, що коментується, пов’язано з набранням чинності Законом № 4661 (див. коментар у частині змін, пов’язаних зі штрафними санкціями, коментар у частині змін, пов’язаних з адмініструванням податків і зборів, а також коментар до додатка до листа ДПС від 26.03.2021 р. № 7485/7/99-00-18-02-02-07), яким було внесено істотні зміни до ПКУ2.
1 Закон України від 16.01.2020 р. № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Податківці нагадали, що Законом № 466 внесено зміни до ПКУ, у тому числі в частині кваліфікації податкового правопорушення саме як протиправного, винного (у випадках, прямо передбачених ПКУ) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку, контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб’єктів у випадках, прямо передбачених ПКУ.
Зазначеним Законом також визначено, у яких випадках діяння вважається таким, що вчинене умисно, а також зазначено, що необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, у випадках, визначених п.119.3 ст.119, п.123.2 – 123.5 ст.123, п.124.2, 124.3 ст.124, п.1251.2 – 1251.4 ст.1251 ПКУ, є встановлення вини особи3.
3 У всіх інших випадках визначених ПКУ, за які передбачена фінансова відповідальність, обов’язок встановлення вини особи на контролюючі органи не покладений. Підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності є виключно не дотримання нею вимог ПКУ за які така відповідальність встановлена (розділ ІІ Додатку).
Зазначені нововведення запроваджені з 1 січня 2021 року.
Податківці зазначили, що податкове законодавство не містить визначення понять «вина» та «умисності діяння», проте розкриває їх суть та зміст, а також визначає у яких випадках особа вважається винною у вчиненні правопорушення, коли її дії вважаються такими, що вчинені умисно (розділ І Додатку).
У розділі ІІ Додатку перелічені умови, які визначають вину особи, у розумінні ст.112 ПКУ:
Обов’язок доведення вини покладено на контролюючий орган, без виконання якого, особу не можливо буде притягнути до фінансової відповідальності за податкове правопорушення, для кваліфікації якого, умовою є наявність вини.
Створення платником податків удавано, цілеспрямовано умов які направлені на невиконання або неналежне виконання установлених законодавчих вимог, є свідченням того, що дані дії (бездіяльність) ним вчинені умисно.
Підтвердженням вини особи також може бути вчинення нею триваючого та повторного правопорушення.
У розділі VIII Додатку наведено перелік обставин (з відповідними поясненнями), що можуть свідчити про умисність дій платника податків та його вину у вчиненні податкового правопорушення, а саме:
Додаток також містить розділи, що присвячені: переліку суб’єктів, які притягаються до відповідальності за вчинення податкових правопорушень (розділ IV), переліку обставин, що звільняють від фінансової відповідальності або пом’якшують фінансову відповідальність особи (розділ V), нововведенням в оформленні матеріалів перевірки (розділ VI), нововведенням при прийнятті податкових повідомлень-рішень (розділ VII), податковим правопорушення контролюючого органу (розділ IX).
Також у Додатку наведено орієнтовний перелік питань, які можливо використовувати під час отримання пояснень, що підтверджують/спростовують вину у вчиненому податковому правопорушенні.