Документ
Коментар
Фонд соціального страхування України в інформаційному повідомленні від 28.08.2021 р. на своєму офіційному вебсайті повідомив про основні правила функціонування медичних висновків про тимчасову непрацездатність (далі – е-лікарняні) в електронній системі охорони здоров’я1.
1 Із текстом цього інформаційного повідомлення можна ознайомитись на офіційному вебсайті ФССУ.
Зокрема, фахівці звернули увагу на наступне.
1. Е-лікарняні, як і паперові лікарняні, є підставою для отримання матеріального забезпечення від ФССУ. Однак, на відміну від паперових лікарняних, які видаються після одужання, е-лікарняний формується після засвідчення початку тимчасової непрацездатності працівника медичним висновком.
Такий лікарняний з першого дня доступний для перегляду в особистих кабінетах пацієнта (застрахованої особи) та страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua/)2 і одразу має статус «закритий». Але використати його для призначення матеріального забезпечення роботодавець може лише після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності – аби відслідковувати це було легше, статус е-лікарняного автоматично зміниться на «готово до сплати». Тобто е-лікарняні стають підставою для призначення допомоги після зміни статусу на «готово до сплати».
2 Телефон гарячої лінії з питань користування кабінетом страхувальника: 0-800-503-753.
2. Призначити працівнику матеріальне забезпечення на підставі готового до сплати е-лікарняного роботодавець має упродовж не більш ніж 10 календарних днів з дня закінчення періоду тимчасової непрацездатності. Тоді як у випадку паперових лікарняних призначення матеріального забезпечення має відбуватись упродовж 10 календарних днів з дня отримання лікарняного від працівника. Ще 5 робочих днів після призначення допомоги як для паперових лікарняних, так і е-лікарняних, відведено на подання заяви-розрахунку3.
3 Форму цієї заяви наведено у додатку 1 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12.
Процедура призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення за е-лікарняними не змінилась, однак якщо роботодавець має декілька листків непрацездатності різних видів, він має подати дві заяви-розрахунки окремо: за паперовими і електронними лікарняними. Це пов’язано з тим, що в е-лікарняних відсутня серія та оновлено коди причин тимчасової непрацездатності4.
4 Детальніше щодо особливостей оформлення заяв-розрахунків за е-лікарняними див. інформацію на офіційному вебсайті ФССУ. Телефон гарячої лінії з питань оплати е-лікарняних: 0-800-501-892.
3. Подати заяву-розрахунок за е-лікарняними можливо:
При цьому фахівці ФССУ звернули увагу на те, що наявний в електронному кабінеті страхувальника інтерфейс для подання заяв-розрахунків наразі не має функціональної реалізації. У випадку подання роботодавцем заяви-розрахунку через кабінет на сайті ПФУ така заява-розрахунок не передається до органів ФССУ. У даному випадку слід скористатися клієнтським спеціалізованим програмним забезпеченням.
Також фахівці ФССУ нагадали про те, як діяти роботодавцю, якщо його працівнику відкрили е-лікарняний (http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977004) та як діяти працівнику, якщо йому відкрили е-лікарняний (http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/976983).
Нагадаємо, що нещодавно МОЗ України затвердило нормативні акти щодо поетапного впровадження електронної форми листків непрацездатності (е-лікарняних). За умови наявності технічної можливості щодо функціонування е-лікарняних в електронній системі охорони здоров’я для закладів охорони здоров’я є обов’язковим формування е-лікарняних у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я:
5 Наказ МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки».