Документ
Коментар
МОЗ України наказом від 28.09.2021 р. № 20861 (Наказ № 2086) затвердив зміни до деяких нормативно-правових актів щодо формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в електронній формі (е-лікарняних).
1. Зміни до наказу МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» (Наказ № 1066, див. коментар).
1 Наказом, що коментується, також внесено зміни до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ України від 28.02.2020 р. № 587, які в цьому коментарі не розглядаються.
Змінами, що внесені до п.6 Наказу № 1066, встановлено, що до 1 лютого 2022 року у випадках, передбачених пп.1 – 4 п.8 Наказу № 10662, застосовуються вимоги, визначені в:
2 Ці норми див. нижче.
3 До внесення змін вимоги зазначених документів застосовувалися до виникнення технічної можливості щодо формування та внесення медичних висновків про тимчасову непрацездатність до Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я відповідно до Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затверджений наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 (Порядок № 1066), а також для листків непрацездатності, що були видані до 1 жовтня 2021 року.
Відповідно до нової редакції п.8 Наказу № 1066 для всіх закладів охорони здоров’я, які розпочали формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність (далі – е-лікарняні) в Реєстрі4 в установленому порядку, з дати формування першого е-лікарняного, а також із 1 жовтня 2021 року видача листків непрацездатності відповідно до вимог, визначених в Інструкції № 455, Інструкції № 532, Інструкції № 110, Порядку № 189 забороняється, окрім таких випадків:
1) продовження та закриття листків непрацездатності, що були видані особам до 1 жовтня 2021 року;
2) спливу строку, протягом якого лікуючий лікар може внести зміни до е-лікарняного в Реєстрі. У такому випадку рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров’я, а за її відсутності керівник закладу;
3) застрахованій особі протягом двох місяців з дня народження дитини, зазначеного у свідоцтві про народження дитини – на підставі цього свідоцтва та рішення суду про усиновлення дитини;
4) виникнення технічних проблем (помилок) щодо передачі даних між Електронним реєстром листків непрацездатності та Реєстром, які призводять до неможливості формування е-лікарняного в Електронному реєстрі більше ніж протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність – до усунення таких проблем (помилок).
4 Тут і далі йдеться про Реєстр медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. Щодо застосування е-лікарняних див. також інформацію, яку розміщено на Урядовому вебпорталі.
У бланку листка непрацездатності, який видається у випадках, зазначених вище, як продовження е-лікарняного, зазначається номер е-лікарняного, який продовжується.
Жінкам, реєстрація яких в Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я не передбачена, та жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, до виникнення технічної можливості для перевірки інформації про сформований е-лікарняний з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Портал Дія», за запитом видається довідка за формою № 147/о5 (п.11 Наказу № 1066 викладено у новій редакції).
5 Йдеться про довідку за формою № 147/о «Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування», яку затверджено Наказом № 93.
Також новим абзацом п.13 Наказу № 1066 встановлено, що до забезпечення технічної можливості подання до Електронного реєстру листків непрацездатності органами опіки і піклування відомостей про факт усиновлення дитини протягом двох місяців з дня її народження, зазначеного у свідоцтві про народження, лікуючий лікар видає застрахованим жінкам листки непрацездатності відповідно до вимог, визначених в Інструкції № 455, а жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування – довідку за формою 147/о.
2. Зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженому наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 (Порядок № 1066).
Відповідно до нової редакції п.7 розділу IV Порядку № 1066 дозволяється формування лікуючим лікарем е-лікарняних в Реєстрі:
3. Зміни до Інструкції по роботі з медичними висновками про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я та листками непрацездатності на період дії перехідної моделі, затвердженої наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066 (Інструкція № 1066).
Відповідно до нової редакції п.4 Інструкції № 1066 вона застосовується лікуючими лікарями суб’єктів господарювання, які здійснюють експертизу з тимчасової непрацездатності, у випадках, визначених в п.6 Наказу № 1066 (див. п.1 цього коментарю).
4. Зміни до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234 (Порядок № 1234, див. коментар).
Новими нормами п.2 розділу ІІ Порядку № 1234, зокрема, встановлено, що під час формування е-лікарняного враховується інформація про основне місце роботи застрахованої особи, визначене за даними повідомлення про прийняття працівника на роботу.
Сформований е-лікарняний надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Е-лікарняний може мати в Електронному реєстру листків непрацездатності такі статуси:
Новою редакцією п.3 розділу ІІ Порядку № 1234, зокрема, встановлено, що дати відкриття та закриття е-лікарняного відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності. Е-лікарняний вважається виданим через сім днів після дати його закриття.
Також Порядок № 1234 доповнено додатком «Правила скорочення періодів тимчасової непрацездатності у листках непрацездатності».
5. НСЗУ6 спільно з Директоратом з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров’я мають забезпечити до 1 лютого 2022 року функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я щодо інструментів контролю та простежуваності при внесенні змін до е-лікарняних, в тому числі щодо зв’язку нового е-лікарняного, створеного з метою внесення змін, з е-лікарняним, до якого вносяться зміни.
6 Національна служба здоров’я України.
Наказ № 2086 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 1 жовтня 2021 року (п.5 Наказу № 2086)7.
7 Наказ № 2086 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 01.10.2021 р. № 76.