Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 30.08.2021 р. № 489 (Наказ № 489) вніс зміни до Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2015 р. № 1124 (Порядок № 1124), виклавши його у новій редакції.
Розглянемо головні зміни.
1. Пунктом 2 розділу І Порядку № 1124 встановлено, що він не застосовується щодо оскарження вимог та/або рішень податкових органів, дій або бездіяльності їх посадових осіб та інших працівників, якщо законодавством встановлено інший порядок оскарження таких вимог та/або рішень, дій або бездіяльності, а також у разі оскарження постанов, прийнятих у справах про адміністративні правопорушення.
У разі якщо скарга стосується оскарження декількох вимог та/або рішень податкового органу, щодо частини яких існує інший порядок оскарження, вимоги Порядку № 1124 застосовуються відносно тих вимог та/або рішень, стосовно яких не передбачені інші процедури оскарження.
2. У п.4 розділу І Порядку № 1124 наведено значення нових термінів, що в ньому вживаються. Зокрема, розгляд матеріалів скарги у відкритому засіданні – розгляд матеріалів скарги, поданої до апарату ДПС, що відбувається на підставі клопотання платника ЄСВ, або його уповноважених представників, за участю:
Розгляд матеріалів скарги у закритому засіданні – розгляд матеріалів скарги, поданої до апарату ДПС, що відбувається виключно за участю платника ЄСВ або його уповноважених представників.
Інші терміни в Порядку № 1124 вживаються у значеннях, встановлених Законом № 24641 та іншими нормативно-правовими актами України.
3. Пунктом 5 розділу І Порядку № 1124 встановлено, що розгляд матеріалів скарг платників ЄСВ відбувається в закритому засіданні.
Розгляд матеріалів скарг у відкритому засіданні відбувається виключно на підставі письмового клопотання платника ЄСВ про відкритий розгляд матеріалів скарги, яке має містити:
Не допускається відкритий розгляд скарги, якщо в матеріалах справи наявні відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до п.3 розділу VІ Порядку № 1124 апарат ДПС не має права відмовити в задоволенні клопотання платнику ЄСВ про розгляд матеріалів скарги у відкритому засіданні, за винятком випадків, коли в клопотанні відсутні відомості, зазначені вище та/або в матеріалах справи наявні відомості, що становлять державну таємницю.
4. Скарги на вимоги та/або рішення в паперовій та/або електронній формі2 подаються безпосередньо до апарату ДПС. Рішення апарату ДПС є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку (розділ ІІ Порядку № 1124).
2 Відтепер передбачено подання скарги в електронній формі через електронний кабінет (щодо функціонування електронного кабінету див. коментар до наказу Мінфіну України від 18.03.2021 р. № 159 «Про затвердження Змін до Порядку функціонування Електронного кабінету»).
Нагадаємо, що раніше (до внесення змін) Порядком № 1124 передбачалось подання скарги до податкових органів різного рівня (подача первинної та повторної скарги).
5. Як і раніше скарга подається протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги та/або рішення податкового органу, що оскаржується. Але тепер встановлено, що у разі якщо останній день такого строку припадає на вихідний, неробочий або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (п.1-2 розділу ІІІ Порядку № 1124).
6. У розділі ІV Порядку № 1124 визначено перелік відомостей, які має містити скарга. Перелік таких відомостей значно розширено та конкретизовано.
Так, скарга платника ЄСВ подається в паперовій та/або електронній формі, у тому числі через електронний кабінет, та має містити таку інформацію:
Скарги на вимоги та/або рішення та на дії податкових органів викладаються та подаються окремо.
Відповідно до п.1 розділу V Порядку № 1124 скаргу подає платник ЄСВ особисто або через свого представника у паперовій формі безпосередньо до апарату ДПС або поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення та/або в електронній формі, у тому числі через електронний кабінет.
7. Відмова у прийнятті скарги на вимоги та/або рішення, відповідно до п.1 розділу VII Порядку № 1124, відбувається у таких випадках:
3 Імовірно йдеться про Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 15.12.2020 р. № 773, див. коментар).
Апарат ДПС зобов’язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику внеску протягом 20 календарних днів4 (раніше – 30 календарних днів) з дня отримання скарги на адресу платника єдиного внеску відділенням поштового зв’язку з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
4 Цей строк може бути продовжено на строк не більше 60 календарних днів.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платнику внеску не надсилається протягом зазначеного строку (з урахуванням продовження), така скарга вважається повністю задоволеною на користь такого платника.
8. У розділі VІ Порядку № 1124 перелічено права особи, яка подала скаргу, серед яких зазначено наступні:
9. Відповідно до п.2 розділу IX Порядку № 1124 за результатами розгляду скарги апарат ДПС приймає одне з таких рішень (оформлюється за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 1124):
Наказ № 489 набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування (п.4 Наказу № 489)5.
5 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 489 офіційно не опубліковано.