Документ
Коментар
Фонд соціального страхування України в інформаційному повідомленні від 25.10.2021 р. на своєму офіційному вебсайті поінформував про дії роботодавця при оформленні заяви-розрахунку1 за е-лікарняним2.
1 Тут і далі йдеться про форму, наведену у додатку 1 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12.
2 Інформаційне повідомлення розміщено на офіційному вебсайті ФССУ.
Зокрема, фахівці Фонду звернули увагу на таке.
Призначення працівнику матеріального забезпечення та оформлення заяви-розрахунку починається з дати видачі е-лікарняного. Відповідно до Порядку № 12343 датою видачі е-лікарняного вважається восьмий день після дати його закриття, яка зазначена в документі, а для е-лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день після дати відкриття.
3 Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234 (див. коментар, а також коментар до наказу МОЗ України від 28.09.2021 р. № 2086 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України»).
Проте часто лікарняні по вагітності та пологах не змінюють свій статус на «готовий до сплати» попри настання дати видачі, а е-лікарняні по хворобі набувають такого статусу зарано. У таких випадках потрібно орієнтуватись на дати, а допомогу по вагітності та пологах можна призначити по е-лікарняному зі статусом «закритий». За повідомленням ФССУ ці технічні неточності поступово буде врегулювано.
Наприклад, е-лікарняний, створений 25 жовтня строком на 10 днів, має дату закриття 3 листопада 2021 та буде вважатись виданим (стане готовим до сплати) з 11 листопада 2021 року.
Для оформлення і подання до Фонду заяви-розрахунку відведено не більше 5 робочих днів з дати прийняття комісією із соціального страхування підприємства рішення про призначення допомоги.
Форма заяви-розрахунку, яку необхідно заповнити для отримання коштів від ФССУ, не змінилась і тотожна для паперових і е-лікарняних.
Проте в е-лікарняному відсутня серія та відрізняються причини непрацездатності, тож заповнення заяви-розрахунку за такими лікарняними має свої особливості. У зв’язку із цим не можна поєднувати листки непрацездатності різних видів, тобто за паперовими та е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.
Порядок формування додатку 1.1 «І Матеріальне забезпечення» до заяви-розрахунку4 за е-лікарняним має такі особливості:
1. Перші шість колонок заповнюються без змін, а колонка 7 «Серія» не заповнюється.
4 Детальніше про загальні правила заповнення лицьового та зворотного боків заяви-розрахунку див. на офіційному вебсайті ФССУ.
2. У колонці 8 «Номер» вказується номер електронного лікарняного, який складається з 19 знаків і генерується у форматі «ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х» (де «ХХХХХХ» – номер випадку непрацездатності, «ХХХХХХХХХХ» – порядковий номер листка непрацездатності, «Х» – номер версії).
3. У колонці 9 «Первинний (1) Продовження (2)» потрібно вказати «1» (тобто е-лікарняний є первинним) або «2» (тобто е-лікарняний є продовженням). Визначити це допоможе унікальний номер випадку непрацездатності, тобто перші шість цифр номеру е-лікарняного співпадатимуть для всіх лікарняних, сформованих у межах одного страхового випадку.
4. У колонці 10 «Причина непрацездатності*» вказується оновлений код причини непрацездатності, який відрізняється від визначених для паперових лікарняних. Так, в е-лікарняних можуть бути такі причини непрацездатності:
Також у разі наявності в медичному висновку відмітки про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта, причина непрацездатності за кодом 1 після завершення відповідного розслідування може бути змінена ФССУ на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:
Процедура подання заяв-розрахунків за паперовими і е-лікарняними не відрізняється. Таку заяву можна подати онлайн за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення або на паперових носіях.
Водночас заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс в електронному кабінеті страхувальника на порталі електронних послуг ПФУ. Наразі він не має функціональної реалізації, а подані через нього заяви-розрахунки не передаються до органів ФССУ5.
5 Щодо подання заяву-розрахунку за е-лікарняними див. інформацію тут.