Документ
Коментар
Фонд соціального страхування України в інформаційному повідомленні від 19.11.2021 р. на своєму офіційному вебсайті надав відповіді на актуальні питання бухгалтерів і роботодавців щодо роботи з е-лікарняними1.
1 Із повним текстом цього інформаційного повідомлення можна ознайомитись на офіційному вебсайті ФССУ. Щодо е-лікарняних див. також коментар до листа ФССУ від 11.10.2021 р. № 2369-11-1, коментар до інформаційного повідомлення від 25.10.2021 р. «Щодо дій роботодавця при оформленні заяви-розрахунку за е-лікарняним» та коментар до інформаційного повідомлення ФССУ від 06.10.2021 р. «Щодо дій працівника, якому відкрили е-лікарняний».
1. Як визначається страховий стаж для розрахунку суми допомоги за лікарняним?
Для визначення страхового стажу, якщо застрахована особа працює на одному підприємстві менше ніж 8 років, можуть використовуватись такі відомості:
2 Зазначені форми наведено у додатках до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 р. № 10-1, у редакції постанови правління ПФУ від 27.03.2018 р. № 8-1.
Якщо працівник почав трудову діяльність у 2016 році та пізніше, достатньо врахувати дані з додатка 9. Це пов’язано з тим, що з 1 січня 2016 року для платників ЄСВ було запроваджено однакову ставку ЄСВ у розмірі 22%. Тож, починаючи з цієї дати, страховий стаж за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за пенсійним страхуванням співпадають.
Однак до цього періоду страхові стажі можуть мати відмінності, тож використовувати дані з додатку 9 потрібно з обережністю. Період страхового стажу з 1 січня 2011 року по 1 січня 2016 року необхідно обчислювати з використанням довідок «Форма ОК-5» або «Форма ОК-7», а також даних про трудову діяльність, зазначених у трудовій книжці, період страхового стажу до 2011 року – на підставі трудової книжки.
2. Як діяти, якщо наявні невідповідності ПІБ у реєстрі застрахованих осіб та е-лікарняному?
Інформація щодо пацієнта завантажується з реєстру пацієнтів у медичний висновок автоматично і співпадає з даними, зазначеними у декларації із сімейним лікарем. Тож ідентифікаційні дані застрахованої особи в е-лікарняному будуть тотожні саме даним, зазначеним у реєстрі пацієнтів. Однак, якщо ці дані не співпадуть із даними у реєстрі застрахованих осіб – е-лікарняний може не створитись, або створитись із помилкою в ПІБ. Саме тому працівникам важливо завчасно перевірити правильність внесення інформації і оперативно повідомляти лікаря і роботодавця про всі зміни.
Якщо помилка все ж сталася, і е-лікарняний містить несуттєві відмінності у написанні ПІБ із даними у реєстрі застрахованих осіб (наприклад, Наталя і Наталія, пропущенні букви тощо), роботодавці можуть подати заяву-розрахунок3 попри неточності.
3 Тут і далі йдеться про форму, яку наведено у додатку 1 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12.
3. Чи може лікар відкрити е-лікарняний без особистого огляду пацієнта?
На початку пандемії було запроваджено можливість відкриття лікарем листка непрацездатності на підставі телефонної розмови з пацієнтом. Однак після чисельних повідомлень про зловживання із боку пацієнтів, така норма була скасована. Тож наразі лікар має провести особистий огляд пацієнта для створення йому медичного висновку, за яким автоматично сформується е-лікарняний.
Наявні ситуації, коли застраховані особи вважали початком свого лікарняного день запису на прийом до лікаря, який передував фактичному огляду. Тож працівникам важливо пам’ятати, що телефонна розмова зі спеціалістом рецепції лікарні при записі на прийом до лікаря не є експертизою його непрацездатності. Початок непрацездатності може зафіксувати виключно лікар під час особистого огляду – саме цей день буде першим днем е-лікарняного.
4. Чи можуть паперові лікарняні видаватись як продовження е-лікарняних?
З 1 жовтня 2021 року усі заклади охорони здоров’я перейшли на створення медичних висновків замість видачі паперових лікарняних. Однак існують чотири виключення, у разі яких пацієнту видадуть паперовий листок непрацездатності:
У перших двох із наведених випадків паперовий лікарняний можуть видати як продовження електронного. Такі лікарняні складають один страховий випадок та оплачуються за загальними правилами. При цьому в паперовому лікарняному, виданому на продовження, обов’язково має бути наведено номер електронного листка непрацездатності.