Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 22.12.2021 р. № 7021 (Наказ № 702) виклав у новій редакції Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків – юридичними особами та їх відокремленими підрозділами2, затверджений наказом Мінфіну України від 20.08.2015 р. № 727 (Порядок № 727).
1 Про зміни, внесені до ПКУ, щодо перевірок платників податків див. коментар до Закону України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» в частині адміністрування податків і зборів.
2 Назву цього Порядку теж викладено в новій редакції – «Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків». Відповідні зміни внесено також до наказу Мінфіну України від 20.08.2015 р. № 727 та до його назви.
Наказ Мінфіну України від 14.03.2013 р. № 395 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків – фізичними особами» визнано таким, що втратив чинність.
Порядок, що коментується, розроблено відповідно до вимог ПКУ3 (до внесення змін – ще й МКУ4) для застосування посадовими особами контролюючих органів при оформленні результатів документальних перевірок платників податків (у розумінні ст.15 ПКУ5)6 дотримання податкового, валютного законодавства, законодавства про збір та облік ЄСВ та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
4 Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.
5 Відповідно до цієї норми платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з ПКУ або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з ПКУ.
6 У попередній редакції йшлося про платників податків – юридичних осіб, їх відокремлені підрозділи, постійних представництв та представництв нерезидентів.
Дія Порядку № 727 не поширюється на оформлення результатів перевірок з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» (у попередній редакції зазначалося, що дія цього Порядку не поширюється на оформлення результатів перевірок контрольованих операцій відповідно до ст.39 ПКУ).
Порядок, що коментується, як і його попередня редакція, містить п’ять розділів, а саме: I «Загальні положення», II «Основні вимоги до оформлення документальних перевірок», III «Зміст акта (довідки) документальної перевірки», IV «Інформативні додатки до акта (довідки) документальної перевірки» і V «Підписання акта (довідки) документальної перевірки, порядок його (її) реєстрації та зберігання».
Як і раніше, результати документальних перевірок оформлюються у формі акту (якщо під час перевірки встановлено факти порушень) або довідки (за відсутності порушень).
Змінено визначення терміну «акт документальної перевірки». Відтепер це документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки та відображає її результати (п.2 розділу І Порядку № 727). Зазначимо, що попередньою редакцією передбачалось, що акт документальної перевірки до того ж є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також звертаємо увагу, що відповідно до п.5 розділу ІІ Порядку № 727 в акті документальної перевірки обов’язково наводиться інформація щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених ПКУ, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформація щодо пом’якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податків (див. також пп.2 п.4 розділу ІІІ Порядку № 727)7.
7 Щодо наявності вини платника податків при вчиненні правопорушень див. коментарі до Закону України від 16.01.2020 р. № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», в частині накладання штрафних фінансових санкцій і пені, а також в частині адміністрування податків і зборів.
Наказ № 702 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 25 січня 2022 р. (п.5 Наказу № 702)8.
8 Наказ № 702 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 25.01.2022 р. № 7.