Документ
Коментар
КМУ постановою від 02.02.2022 р. № 69 (Постанова № 69) затвердив Порядок контролю за використанням вивільнених коштів сільськогосподарських товаровиробників (Порядок № 69).
Цей Порядок затверджено відповідно до п.57 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ1, згідно з яким до 1 січня 2027 року, звільняється від оподаткування прибуток сільськогосподарських товаровиробників, що провадять виключно такі види діяльності згідно з КВЕД-20102:
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3 Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють перелічені види діяльності (див. коментар до Закону України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» щодо єдиного податку).
Також до 1 січня 2027 року звільняється від оподаткування прибуток сільськогосподарських товаровиробників, які здійснюють діяльність з реалізації власно виробленої (вирощеної) зазначеної продукції (за виключенням м’яса курей).
Вивільнені кошти (суми податку, що не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) використовуються на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва, впровадження новітніх технологій. Використання таких коштів має бути пов’язано з діяльністю платника податку, прибуток від якої звільняється від оподаткування4.
4 Напрямки (цілі) використання вивільнених коштів конкретизовано у п.7 Порядку № 69.
Суми вивільнених коштів визнаються як отримане цільове фінансування відповідно до НП(С)БО або МСФО5.
5 Суми вивільнених коштів відображаються в бухгалтерському обліку підприємств в установленому порядку на окремому рахунку «Цільове фінансування і цільові надходження» (п.6 Порядку № 69). Нагадаємо, що згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291, це рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження».
У разі порушення напрямів цільового використання, порядку використання вивільнених коштів платник податку зобов’язаний нарахувати податкове зобов’язання з податку на прибуток з суми використаних не за призначенням вивільнених коштів, штрафні санкції та пеню відповідно до ПКУ. Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Відповідно до п.3 Порядку № 69 вивільнені кошти – це сума податку на прибуток, що визначається платником податку під час застосування пільги та не сплачується до державного бюджету, а залишається у розпорядженні платника податку під зобов’язання її використання за напрямами, які визначені ПКУ та Порядком № 69.
Контроль за цільовим використанням вивільнених коштів здійснює ДПС. Контроль за виконанням інших заходів моніторингу щодо використання таких коштів здійснює Мінагрополітики України. Контроль за виконанням умов надання пільги, порядку її застосування, розрахунку пільги, а також використання вивільнених коштів здійснюється в порядку, передбаченому ПКУ6.
6 Суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подається органу ДПС у строки, встановлені ПКУ (п.2 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233). Отже, суми зазначеної пільги потрібно відображати у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств (форму затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 28.04.2017 р. № 467), до якої, скоріш за все, буде внесено відповідні зміни.
Також визначено, що платники податку ведуть окремий облік та визначають окремо прибуток, отриманий від діяльності згідно з КВЕД-2010 за класом 01.47, класом 01.49 та класом 10.12, а також від діяльності з реалізації власно виробленої (вирощеної) продукції (за винятком м’яса курей) та реалізації продукції, виробленої (вирощеної) в рамках такої діяльності, в тому числі внаслідок її переробки.
Прибуток від провадження інших видів діяльності за межами зазначеного окремого обліку визначається без застосування пільги в порядку, визначеному ПКУ.
Постанова № 69 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 4 лютого 2022 року7.
7 Постанову № 69 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 04.02.2022 р. № 22.