Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 21.04.2022 р. № 2220-IX1 (Закон № 2220) внесла зміни до:
1 Щодо цього Закону див. також повідомлення на Урядовому порталі.
Розглянемо найголовніші нововведення.
1. Зміни до Закону України від 02.03.2000 р. № 1533-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Уточнено, що одним з видів соціальних послуг є надання одноразової фінансової допомоги для організації підприємницької діяльності відповідно до ст.27 Закону № 5067 (внесено зміни до ст.7 Закону № 1533). Зауважимо, що ст.27 Закону № 5067 викладено у новій редакції (див. нижче).
Також встановлено, що порядок надання допомоги по безробіттю визначається КМУ (частину сьому ст.23 Закону № 1533 викладено у новій редакції). Нагадаємо, що наразі діє Порядок № 6242. Отже, найближчим часом КМУ має розробити відповідний нормативно-правовий акт на заміну зазначеного Порядку.
2 Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затверджений наказом Мінекономіки України від 06.04.2020 р. № 624.
Новим п.33 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону № 1533 встановлено, що КМУ визначає перелік видів забезпечення, соціальних послуг, компенсацій та допомоги у сферах зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а також особливості їх надання. Також КМУ надано право визначати особливості реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, а також особливості призначення, відкладення, скорочення тривалості, припинення виплати допомоги по безробіттю, відмінні від встановленого порядку (аналогічні норми внесено також і до розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5067).
До того ж зазначеною нормою встановлено що:
Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати 150% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року (у 2022 році розмір мінімальної заробітної плати становить 6500 грн3).
3 Відповідно до ст.8 Закону України від 02.12.2021 р. № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (див. коментар).
Виплата допомоги по безробіттю припиняється з підстав, визначених ст.31 Закону № 1533, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.
2. Зміни до Закону України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Часткове безробіття – вимушене тимчасове скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг), з причин економічного, технологічного характеру, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного або воєнного стану, встановлення карантину без припинення трудових відносин (п.24 частини першої ст.1 Закону № 5067). До внесення змін причини зупинення (скорочення) виробництва мали економічний, технологічний та структурний характер.
У новій редакції викладено ст.27 Закону № 5067, відповідно до якої, зокрема, Державна служба зайнятості через свої територіальні органи сприяє безробітним у реалізації права на організацію підприємницької діяльності шляхом:
Порядок надання одноразової фінансової допомоги для організації підприємницької діяльності та її повернення, а також граничний розмір такої допомоги затверджуються КМУ.
Також у новій редакції викладено ст.47 Закону № 5067, відповідно до якої, зокрема, допомога по частковому безробіттю – це вид державної підтримки застрахованих осіб (працівників та фізичних осіб – підприємців) у разі втрати ними частини заробітної плати (доходу) у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг) з причин економічного, технологічного характеру, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного або воєнного стану, встановлення карантину.
Допомога по частковому безробіттю не надається у разі, якщо:
Право на допомогу по частковому безробіттю мають зазначені вище застраховані особи, за яких (які) протягом останніх 6 місяців, що передують місяцю, в якому почалося зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг), сплачено (сплатили) ЄСВ. У разі якщо протягом останніх 6 місяців до звернення про надання допомоги по частковому безробіттю законодавством надано право окремим роботодавцям або фізичним особам – підприємцям не сплачувати ЄСВ, застосовуються попередні 180 календарних днів до такого періоду.
У разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю (розірвання трудового договору з підстав, передбачених п.1 ст.36, частиною третьою ст.38, п.1 частини першої ст.40 КЗпП4), протягом 6 місяців з дня закінчення виплати допомоги (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів – протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги) кошти такої допомоги повертаються роботодавцем у повному обсязі до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд).
4 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
У разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою, яка отримувала допомогу по частковому безробіттю, протягом 6 місяців з дня закінчення виплати допомоги (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 календарних днів – протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги) кошти такої допомоги повертаються отримувачем у повному обсязі до Фонду.
Порядок, строки, розмір та критерії надання допомоги по частковому безробіттю, порядок повернення коштів такої допомоги до Фонду визначаються КМУ.
Відповідно до нового п.52 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5067 під час дії воєнного стану статус безробітного надається особі з першого дня її реєстрації в територіальному органі Державної служби зайнятості за особистою заявою без вимоги щодо наявності підходящої роботи.
Особа, яка перебуває на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, може звернутися до будь-якого територіального органу Державної служби зайнятості будь-якими доступними їй засобами комунікації, у тому числі електронними, із заявою про надання статусу безробітного.
Надання статусу безробітного ВПО, а також особам, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів, необхідних для реєстрації їх як безробітних, та/або про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), здійснюється на підставі відомостей, наявних у відповідних державних реєстрах, інформаційних базах і податковій звітності за останній звітний період чи за IV квартал 2021 року або річній звітності за 2021 рік.
Для отримання статусу безробітного ВПО, а також особи, які перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, у яких не розірвані трудові договори з роботодавцем, подають до територіального органу Державної служби зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору за формою, визначеною Державною службою зайнятості, про що повідомляються роботодавець (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними), територіальний орган ДПС, та територіальний орган ПФУ.
Реєстрація безробітного у територіальному органі Державної служби зайнятості, припиняється з підстав, визначених частиною першою ст.45 Закону № 5067, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.
Державна служба зайнятості надає роботодавцю, який працевлаштовує безробітних з числа ВПО, компенсацію витрат на оплату праці таким працівникам у порядку та розмірах, встановлених КМУ5.
У п.52 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5067 також наведено ознаки для визначення підходящої роботи.
3. Зміни до Закону України від 20.10.2014 р. № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до змін, внесених до ст.7 Закону № 1706, внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір (інший вид зайнятості) відповідно до п.1 ст.36, ст.38, 39 КЗпП у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання ВПО заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.
Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання такої заяви.
Центр зайнятості за місцем проживання ВПО у день припинення трудового договору повідомляє про це:
Закон № 2220 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 7 травня 2022 року (п.1 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2220)6.
6Закон № 2220 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 06.05.2022 р. № 98.