Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 12.05.2022 р. № 2260-IX (Закон № 2260) внесла зміни до окремих положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) в частині адміністрування ПДВ. Розглянемо основні із цих змін.
1. Пункт 322 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ викладено у новій редакції, якою обмежено період застосування спеціальних правил формування податкового кредиту платниками ПДВ без наявності зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкових накладних та/або розрахунків коригування до них. Зокрема, покупці-платники податку лише протягом чотирьох звітних податкових періодів (лютий, березень, квітень та травень 2022 року) мають право включити до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Аналогічні правила встановлено і для відображення податкового кредиту тими платниками податку, які отримують послуги від нерезидентів, місце постачання яких розташоване на митній території України. У разі нарахування таким отримувачем послуг податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний період (лютий, березень, квітень чи травень 2022 року), він також має право на віднесення таких сум ПДВ до податкового кредиту відповідного звітного періоду, на підставі наявних первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
2. Податковий кредит, що був сформований платниками ПДВ в деклараціях за лютий-травень 2022 року на підставі первинних (розрахункових) документів, необхідно буде привести у відповідність із даними податкових накладних/розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН (п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп.69.11). При цьому реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН платники ПДВ «зобов’язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту».
3. Оновленою редакцією пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено, що платники ПДВ, які мають можливість своєчасно реєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 р. до дня набрання чинності Законом № 2260, але за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до «контрольної дати» – 15.07.2022 р.
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, платник податків звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, у яких відновилася можливість реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, звільняються від відповідальності за умови виконання ними таких податкових обов’язків щодо реєстрації зазначених документів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування1, за умови реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки2.
1 Це стосується податкових накладних та розрахунків коригування, які було складено але не зареєстровано в ЄРПН починаючи з 24.02.2022 р. і до дня переходу платника ПДВ на спрощену систему оподаткування із сплатою єдиного податку за ставкою 2 %.
2 Див. також коментар до Закону № 2260 щодо платників єдиного податку за ставкою 2%.
4. Схожі правила встановлено і щодо відповідальності (відсутності відповідальності) платників податків за несвоєчасно подану звітність та за несвоєчасну сплату податків. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів подання звітності та сплати податків, звільняються від відповідальності за умови подання податкової звітності за лютий – травень 2022 року до 20.07.2022 р. та сплати податку у строк не пізніше 31.07.2022 р.3
3 Докладніше див. коментар до Закону № 2260 щодо правил сплати податків і подання звітності у зв’язку з воєнним станом.
5. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків щодо дотримання термінів реєстрації в ЄРПН та інших податкових обов’язків (подання податкової звітності, сплати податків тощо) та перелік документів на підтвердження цього має бути затверджено Мінфіном України (абзац восьмий пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
6. У разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п.50.1 ст.50 ПКУ, та пені. Водночас тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, платники ПДВ не матимуть права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ (абзаци шостий та сьомий пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
7. Після внесення змін до пп.69.2 п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ поновлюються камеральні перевірки податкової звітності. Такі перевірки декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди лютий, березень, квітень та травень 2022 року мають розпочатися з 21.07.2022 р. та завершитися не пізніше 20.09.2022 р. Перевірки декларацій за червень та липень 2022 р. мають розпочатися з 21.08.2022 р. та завершитися не пізніше 20.10.2022 р. (абзаци п’ятий – сьомий пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений цим пунктом для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку.
8. Крім камеральних перевірок поновлюється проведення і документальних перевірок, які здійснюються:
4 Докладніше див. коментар до Закону № 2260 щодо перевірок.
9. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з нормами законодавства, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин непереборної сили (форс-мажору), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (абзац сімнадцятий пп.69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Ця норма формально дозволяє податківцям застосовувати ст.1201 ПКУ, тобто штрафні санкції до платників ПДВ, які мають можливість своєчасно реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в ЄРПН за їх несвоєчасну реєстрацію або відсутність реєстрації.
10. Згідно пп.69.11 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ до 21.07.2022 р. зупинено дію п.200.10 – 200.12 ст.200 ПКУ, які визначають строки та порядок проведення перевірок контролюючим органом заявленої платником суми бюджетного відшкодування. До звітних податкових періодів лютий - липень 2022 р. норми п.200.10 – 200.12 ст.200 ПКУ застосовуються з урахуванням строків для проведення камеральних, документальних податкових перевірок, передбачених пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Платники ПДВ, які до складу податкового кредиту включили суми «вхідного» ПДВ при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не мають права на отримання бюджетного відшкодування від’ємної різниці між сумою податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту. Таке від’ємне значення податку зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до повного погашення (п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп.69.29).
Закон № 2260 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування5 – 27 травня 2022 року6, крім змін, до пп.69.2 та пп.69.11 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ в частині камеральних перевірок декларацій та уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, які набирають чинності з 02.06.2022 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2260). Тобто порядок та строки проведення камеральних перевірок податкових декларацій (уточнюючих розрахунків) із заявленими в них сумами бюджетного відшкодування ПДВ набирає чинності з 02.06.2022 р.7
5 Закон № 2260 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 26.05.2022 р. № 111.
6 З цієї ж дати поновлено реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН.
7 Див. також повідомлення ДПС України на офіційному вебпорталі.