Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 12.05.2022 р. № 2260-IX1 (Закон № 2260) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) щодо особливостей адміністрування податків і зборів під час дії воєнного стану2.
1 Також див. коментар до Закону № 2260 в частині єдиного податку, в частині скасування зупинення перебігу строків щодо подання звітності, сплати податків тощо.
2 Щодо цього Закону див. також інформацію на офіційному вебпорталі ДПС.
У новій редакції викладено норми абзацу першого п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та пп.69.1 цього пункту, відповідно до яких до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей:
1. У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу (далі – філії) своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування3, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної ПКУ, у межах діяльності, що провадиться через такі філії на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
3 Докладніше щодо питань, пов’язаних з ПДВ, див. коментар до Закону № 2260 щодо цього податку.
Зауважимо, що майже незмінною залишилась норма щодо звільнення від відповідальності платників податків (у редакції Закону № 21184 – це пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а у редакції Закону, що коментується, – абзац перший пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Разом з тим, щодо платників податків встановлено звільнення з обов’язковим виконанням податкових обов’язків протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану (див. коментар до Закону № 2118), а щодо філій – на період до припинення або скасування воєнного стану (абзац другий пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
4 Закон України від 03.03.2022 р. № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану».
2. Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом № 2260 (тобто до 27 травня 2021 року) за умови:
3. Платники податків, у тому числі щодо своїх філій, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки (щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів), граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення такої можливості, звільняються від відповідальності за їх несвоєчасне виконання. Задля звільнення від відповідальності такі платники повинні виконати свої податкові обов’язки протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей виконувати свої податкові обов’язки.
Наголошуємо, що Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків та перелік документів на підтвердження цього затверджується Мінфіном України5.
5 На час підготовки цього огляду законодавства такий Порядок не затверджено.
Також встановлено, що платники податків, які відповідно до ст.50 ПКУ самостійно до 25 липня 2022 року виправили помилки, які призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, звільняються від нарахування та сплати штрафів, передбачених п.50.1 ст.50 ПКУ, та пені (пп.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Із підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ виключено пп.69.26, яким було встановлено, що на період дії воєнного стану платники податків мають право подавати до контролюючого органу податкову декларацію та інші документи в паперовій формі (див. коментар до Закону № 21426). Отже, ті платники, які зобов’язані подавати звітність в електронному вигляді, відтепер мають це робити.
6 Закон України від 24.03.2022 р. № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».
Закон № 2260 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування – 27 травня 2022 року, крім змін, які в цьому коментарі не розглядались (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2260)7.
7 Закон № 2260 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 26.05.2022 р. № 111.