Документ
Коментар
НАДС на своєму офіційному сайті1 оприлюднило відповіді на найнагальніші питання щодо оплати праці держслужбовцям в разі оголошеного в державному органі оплачуваного простою.
1 Інформаційне повідомлення НАДС розміщено на офіційному сайті.
1. Як здійснюється оплата праці держслужбовців під час оголошення простою?
З урахуванням ст.113 Кодексу законів про працю від 10.12.71 р. № 322-VIII (далі – КЗпП) та відповідно до постанови КМУ від 07.03.2022 р. № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану» (Постанова № 221) керівник самостійно визначає розмір оплати часу простою, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
2. Чи виплачуються під час простою надбавки за ранг та вислугу років?
За рішенням керівника відповідно до Постанови № 221 під час оголошення простою заробітна плата може включати надбавки за ранг та вислугу років.
3. Чи можна виплачувати працівникам установи в якій оголошено простій матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань?
Така допомога може виплачуватись відповідно до рішення керівника, оскільки трудові відносини не припинені, а матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань не є складовою заробітної плати, а є соціальною гарантією держави. Порядок виплати такої допомоги унормовано постановою КМУ від 08.08.2016 р. № 500 «Про затвердження Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань».
4. Як проводиться оплата тимчасової непрацездатності на період простою?
Оплата тимчасової втрати працездатності державних службовців на період простою здійснюється відповідно до Закону України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Оскільки трудові відносини фактично не припинено, державний службовець має право на допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
5. Чому оплата праці під час простою в період воєнного стану на територіях, де проводяться бойові дії не здійснюється відповідно до частини третьої ст.113 КЗпП?
Частина третя ст.113 КЗпП стосується саме небезпечної ситуації, пов'язаної з виробництвом. Керівник, керуючись нормами Постанови № 221, може прийняти рішення і про виплату середнього розміру заробітної плати, якщо буде вважати це доцільним. Виплата 2/3 окладу є мінімальною гарантією. Розмір оплати праці на період простою визначає керівник державного органу.
6. В якому обсязі встановлювати оплату праці держслужбовців на час оголошення простою? Де це передбачено?
Керівник органу, підприємства, установи або організації до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням норм ст.113 КЗпП та Постанови № 221, в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, може самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу)2.
2 Див. лист Мінекономіки України та НАДС від 10.03.2022 р. № 4706-06/9551-03, 1247/92.2-22 та коментар до нього.