Документ
Коментар
Східне міжрегіональне управління Держпраці України в інформаційному повідомленні на офіційному вебсайті1 надало відповіді на запитання щодо трудових відносин та конкретних ситуацій в умовах воєнного часу.
1 З повним текстом інформаційного повідомлення можна ознайомитись на офіційному вебсайті Східного міжрегіонального управління Держпраці України.
1. Якщо підприємству не вистачає працівників (поїхали, не можуть дістатися до роботи тощо), як можна прийняти інших працівників на їх місце?
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.
2. Чи можна призупинити дію трудового договору з працівниками в місті, де не ведуться бойові дії, працівник може виконувати свою роботу, а підприємство цю роботу може надати? Підприємство не зупинило свою діяльність.
Ні, не можна. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи (ст.13 Закону № 21362, див. коментар).
Тобто, для призупинення дії трудового договору необхідна одночасна наявність двох умов: роботодавець не може забезпечити працівника роботою та працівник не може її виконувати.
3. Людина переїхала з тимчасово окупованої території. Трудової книжки немає. Не звільнена. Чи можна стати на облік в центрі зайнятості? Чи можливо отримувати допомогу?
Зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури.
До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю цим особам призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством України на випадок безробіття.
4. Підприємство працює, працівники виконують роботу у приміщенні роботодавця, бойові дії не проводяться. Один з працівників без попередження залишив робоче місце та виїхав за кордон, роботу не виконує. Чи має підприємство запровадити для нього простій і оплачувати його у розмірі 2/3 посадового окладу?
Правові підстави для запровадження простою для працівника в цьому випадку відсутні.
Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст.34 КЗпП3).
3 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Згідно зі змістом запитання, на підприємстві є умови для виконання роботи, а працівник з власної ініціативи залишив місце роботи.
Водночас до з’ясування всіх обставин не можна і звільняти такого працівника в період дії воєнного стану. Обліковувати відсутність працівника слід, як відсутність з інших причин.
Час, протягом якого працівник не виконує свої обов’язки, в цьому випадку оплаті не підлягає.
5. У зв’язку із ситуацією в Україні працівники на підприємстві вимагають видати на руки трудові книжки. Чи можливо видати працівникам трудові книжки?
Наразі, законодавство про працю не передбачає обов’язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників.
Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону № 12174 включення ПФУ до Реєстру5 відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом 5 років з дня набрання чинності цим Законом на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики України та Мінекономіки України.
4 Закон України від 05.02.2021 р. № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі».
5 Йдеться про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.
Водночас, відповідно до ст.7 Закону № 2136 у період дії воєнного стану порядок організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.
Отже, якщо підприємство знаходиться у районі активних бойових дій, роботодавець самостійно вирішує питання зберігання кадрових документів і може прийняти рішення про видачу трудових книжок працівникам (обов’язково під підпис).
6. Чи може роботодавець вимагати, щоб під час простою працівники виконували свою роботу дистанційно? Чи зобов’язаний працівник виконувати свої трудові обов’язки під час простою?
Ні. Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст.34 КЗпП).
7. Чи може працівник, який отримав статус біженця в іншій країні, продовжувати перебувати в трудових відносинах з підприємством? Чи обов’язково такого працівника звільняти?
Законодавством про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця або визнання його особою, яка потребує тимчасового захисту.
Зважаючи на надскладну ситуацію на території України працівники, які не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями, або ті, які не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не можуть бути звільнені за п.4 частини першої ст.40 КЗпП (за прогул без поважної причини).
У випадку, якщо робота може виконуватися дистанційно, працівник може продовжувати виконувати свої трудові обов’язки з відповідною оплатою.
8. Працівниця має неповнолітніх дітей, дитсадки не працюють, нема з ким залишити дітей. Яку заяву писати, щоб бути з дітьми і не втратити заробіток?
Таку можливість законодавство про працю не передбачає.
Водночас, роботодавець може надати таким працівникам відпустки, як щорічні, так і додаткові, або без збереження заробітної плати.
За наявності можливості виконання роботи поза межами приміщень роботодавця, можна також оформити надомну або дистанційну роботу.