Документ
Коментар
НБУ постановою від 25.08.2022 р. № 189 (Постанова № 189) вніс зміни до постанови Правління НБУ від 28.07.2008 р. № 216 та виклав у новій редакції затверджене нею Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів1 (Положення № 216), яким визначено нові вимоги до оформлення платіжних інструкцій в іноземній валюті відповідно до норм Закону України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги» (Закон № 1591).
1 До того ж змінено назву Положення. Його нова назва – «Положення про порядок виконання надавачами платіжних послуг платіжних інструкцій в іноземній валюті та банківських металах».
Вимоги цього документу поширюються на ініціаторів, надавачів платіжних послуг і обов’язкові для виконання ними (п.5 Положення № 216).
Ініціатор має право оформити платіжну інструкцію в іноземній валюті або банківських металах в електронній або паперовій формі. Форма та порядок надання платіжної інструкції в іноземній валюті визначаються умовами договору про надання платіжних послуг між користувачем і надавачем платіжної послуги (п.6 Положення № 216).
Порядок оформлення платіжної інструкції в іноземній валюті викладено в розділі ІІ Положення № 216. Відповідно до норм цього розділу платіжна інструкція має містити обов'язкові реквізити, перелік яких наведено у п.14 Положення № 216, зокрема, номер документа, дата складання, інформація про ініціатора платежу, його отримувача, сума платіжної операції, призначення платежу та ін.
Найменування та місцезнаходження надавача платіжних послуг отримувача, найменування отримувача, номер його рахунку (за наявності), зазначений в платіжній інструкції в іноземній валюті або банківських металах, повинні відповідати реквізитам, що зазначені в документах, які подаються надавачу платіжних послуг платника разом з платіжною інструкцією для здійснення надавачем платіжних послуг платника валютного нагляду за правомірністю здійснення платіжної операції (п.16 Положення № 216).
Надавач платіжних послуг платника перед ініціюванням платіжної операції відповідно до п.17 Положення № 216 зобов’язаний надати платнику на його запит наявну інформацію про:
Платник несе відповідальність перед надавачем платіжних послуг, що його обслуговує, за відповідність інформації, зазначеної ним у платіжній інструкції в іноземній валюті або банківських металах, суті платіжної операції відповідно до умов укладеного між ними договору про надання платіжних послуг та законодавства України. Надавач платіжних послуг несе відповідальність перед користувачем за невиконання або неналежне виконання платіжних операцій відповідно до законодавства України та умов укладених між ними договорів (п.21 Положення № 216).
Порядок подання та відкликання платником платіжної інструкції в іноземній валюті або банківських металах наведено в розділі ІІІ Положення № 216. Відповідно до п.22 цього Положення надавач платіжних послуг платника приймає до виконання платіжну інструкцію в іноземній валюті або банківських металах протягом 30 календарних днів з дати її складання ініціатором.
При цьому надавач платіжних послуг платника зобов’язаний отримати згоду платника на виконання кожної платіжної операції, крім випадків, передбачених Законом № 1591. Порядок надання згоди на виконання платіжної операції (форма її надання) визначається договором між платником та надавачем платіжних послуг платника (п.23 Положення № 216).
Порядок зарахування коштів в іноземній валюті на рахунок банку, небанківського надавача платіжних послуг та отримувача визначено у розділі ІV Положення № 216. Відповідно до цього розділу банк зараховує суму платіжної операції на рахунки банку, розрахункові рахунки небанківських надавачів платіжних послуг та рахунки отримувачів на підставі отриманих SWIFT-повідомлень, у яких обов’язково зазначено реквізити, наведені у п.30 Положення № 216. У разі відсутності будь-якого з цих реквізитів, банк здійснює процедуру щодо їх з'ясування (п.31-32 Положення № 216). Витрати надавача платіжних послуг отримувача, пов’язані зі з’ясуванням реквізитів, відшкодовуються в порядку, передбаченому у відповідному договорі отримувача з надавачем платіжних послуг отримувача, та відповідно до порядку, визначеному внутрішніми документами надавача платіжних послуг отримувача (п.33 Положення № 216).
До того ж Положення № 216 має спеціальні розділи щодо процедури списання коштів з рахунку клієнта у різних випадках. Зокрема, порядок виконання надавачем платіжних послуг дебетового переказу коштів в іноземній валюті без згоди платника наведено в розділі V Положення № 216. Ініціатором примусового стягнення є орган державної виконавчої служби (державні виконавці)/приватні виконавці та контролюючий орган (п.38 Положення № 216). Порядок виконання надавачем платіжних послуг дебетового переказу коштів в іноземній валюті за згодою платника викладено в розділі VІІІ Положення № 216. Ініціатором цієї операції може бути отримувач, обтяжувач у випадках, передбачених договором між платником та надавачем платіжних послуг платника (п.73 Положення № 216). Порядок надання/передавання платіжної інструкції в іноземній валюті, оформленої отримувачем, надавачу платіжних послуг платника та надання згоди платника на виконання платіжної операції з дебетування рахунку отримувачем визначається Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 163 (див. коментар до цієї Постанови), з урахуванням особливостей, викладених у розділі VIII Положення № 216. Порядок надання платником згоди на виконання платіжної операції з дебетування рахунку отримувачем, умови, за яких надавач платіжних послуг платника повинен здійснювати дебетування рахунку на підставі платіжної інструкції в іноземній валюті отримувача, визначаються договором між платником та надавачем платіжних послуг платника (п.74 Положення № 216).
Порядок виконання надавачем платіжних послуг заходів щодо арешту коштів в іноземній валюті на рахунках платників регулюється розділом VІ Положення № 216. Банк виконує арешт коштів, що знаходяться на рахунку платника, за постановою про арешт коштів державного виконавця/приватного виконавця, судовим рішенням (рішенням, ухвалою, постановою суду) чи ухвалою слідчого судді, суду, постановленою під час здійснення кримінального провадження (п.50 Положення № 216).
Постанова № 189 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 26 серпня 2022 р. (п.5 Постанови № 189)2.
2 Постанову № 189 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 25.08.2022 р.