Документ
Коментар
Мінфін України в листі від 26.10.2022 р. № 41010-07/595-ЗПІ/4831 щодо документального підтвердження (проведення інвентаризації) знищення (втрати) товарів внаслідок дії форс-мажорних обставин у період дії воєнного стану.
Відповідно до п.7 розділу І Положення № 8792 у разі техногенних аварій, пожежі чи стихійного лиха (на день після закінчення явищ) інвентаризація проводиться в обов’язковому порядку і в обсязі, визначеному керівником підприємства.
Для фіксування наявності, стану та оцінки активів підприємства та тих активів, які належать іншим підприємствам і обліковуються поза балансом, застосовуються інвентаризаційні описи, які оформлюються відповідно до вимог Положення № 883 для первинних документів з урахуванням обов’язкових реквізитів та вимог Положення № 879.
Виявлені під час інвентаризації непридатні або зіпсовані запаси вносяться до окремого інвентаризаційного опису, в якому вказуються найменування відповідних запасів, їх кількість, причини, ступінь і характер псування, пропозиції щодо їх знецінення, списання або можливості використання цих предметів у господарських цілях (пп.4.4 глави 4 розділу ІІІ Положення № 879).
Висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства.
У зазначеному протоколі наводяться: причини нестач, втрат, лишків, а також пропозиції щодо заліку внаслідок пересортиці, списання нестач в межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей із зазначенням причин та вжитих заходів щодо запобігання таким втратам і нестачам. Підприємства можуть додавати до протоколів іншу інформацію, що є суттєвою для прийняття рішень щодо визнання та оцінки активів і зобов’язань та розкриття відповідної інформації у фінансовій звітності.
Протокол інвентаризаційної комісії затверджується керівником підприємства протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації.
Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображаються у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація (п.1 – 3 розділу ІV Положення № 879).
Юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництвами іноземних суб’єктів господарської діяльності можуть застосовуватися типові форми для відображення бюджетними установами результатів інвентаризації, затверджені Наказом № 5724.
До листа, що коментується, слід додати, що у річній фінансовій звітності інформація про активи, до яких неможливо забезпечити безпечний та безперешкодний доступ (тобто провести інвентаризацію), та зобов’язання і власний капітал, які не можуть бути документально підтверджені у зв’язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку (у тому числі у зв’язку з воєнним станом), відображається за даними бухобліку (п.12 Порядку № 4195).
5 Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419.
У такому разі інформація про відсутність доступу до активів та первинних документів підприємства зазначається у примітках до фінансової звітності (див. лист Мінфіну України від 10.10.2022 р. № 41010-06-62/23254 та коментар до нього).
Станом на 1 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, необхідно провести інвентаризацію та відобразити її результати в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду (п.8 розділу І Положення № 879).
Також у листі, що коментується, Мінфін України нагадав, що порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затверджений Постановою № 3266.
6 Постанова КМУ від 20.03.2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації».
Засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати (частина перша ст.141 Закону № 6717). Надання роз’яснень з питань реалізації Закону № 671 до повноважень Мінфіну України не належить.
7 Закон України від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні».