Документ
Коментар
Мінфін України в листі від 10.10.2022 р. № 41010-06-62/232541 розглянув питання, пов’язані із порядком списання знищеного або зіпсованого майна у зв’язку із російською збройною агресією проти України.
Відповідно до п.4 розділу ІV Положення № 8792 виявлені при інвентаризації розбіжності (нестачі) між фактичною наявністю активів і зобов’язань та даними бухгалтерського обліку регулюються підприємствами, зокрема, в такому порядку:
Для фіксації пошкоджень, зумовлених збройною агресією Російської Федерації, будівель та споруд приватної та комунальної форми власності, а також державної форми власності застосовується Порядок № 4733.
3 Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затверджений постановою КМУ від 19.04.2022 р. № 473.
Отже, необоротні активи та запаси, які відображалися в бухгалтерському обліку до введення воєнного стану та які на дату складання фінансової звітності фактично перебувають на тимчасово окупованій території або в районах проведення воєнних (бойових) дій, продовжують обліковуватись у складі активів підприємства.
Одночасно підприємство має оцінити негативний вплив змін в економічному і правовому середовищі та визнати суми втрат від зменшення корисності необоротних активів до моменту настання умов доступу до таких активів, проведення інвентаризації та прийняття відповідно рішення щодо їх списання або відновлення корисності.
Підприємства, які перебувають в районах проведення воєнних (бойових) дій та застосовують для ведення бухгалтерського обліку національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, виявлені в результаті інвентаризації нестачі, втрати або знищення необоротних активів та запасів на підставі належним чином оформлених документів відображають у складі витрат підприємства.
Інформація про відсутність доступу до активів та первинних документів підприємства зазначається у примітках до фінансової звітності.
Також Мінфін України нагадав, що перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 р. № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26.09.2022 р. № 2174).
4 Наразі цей перелік викладено в новій редакції станом на 23 листопада 2022 року відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 30.11.2022 р. № 280.