Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 30.11.2022 р. № 4051 (Наказ № 405) затвердив:
1 З урахування змін і доповнень, внесених наказом Мінфіну України від 20.12.2022 року № 447 (далі – Наказ № 447).
Наказ № 405 видано на виконання ст.296 ПКУ2, відповідно до якої платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені Мінфіном України.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
При цьому фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи ведуть облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів підприємницької діяльності.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через ЕК3 (див. коментар до Закону № 19144 в частині єдиного податку).
3 Тут і далі йдеться про Електронний кабінет.
4 Закон України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
Таблична частина Типової форми складається із двох розділів – І «Доходи» і ІІ «Витрати».
У разі обрання платником податку ведення Типової форми в паперовому вигляді записи у ній виконуються розбірливо, кульковою ручкою темного кольору. Внесення виправлень здійснюється шляхом нового запису (з відображенням від’ємного або позитивного значення), який засвідчується підписом платника податку.
У разі ведення нової Типової форми протягом податкового (звітного) періоду записи в ній продовжуються наростаючим підсумком, а попередня типова форма залишається у платника податку.
У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді платник податку зобов’язаний вести таку форму (тобто Типову форму) у файлі з розширенням ".xls" або ".xlsx, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді засобами ЕК.
У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді засобами електронного кабінету платник податку зобов’язаний отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді. Після отримання платником податку кваліфікованого сертифіката відкритого ключа такий платник здійснює операції з ведення обліку доходів і витрат відповідно до ПКУ безкоштовно.
У Типовій формі, яка ведеться в електронному вигляді, у тому числі засобами ЕК, допускається виправлення помилок або коригування шляхом доповнення рядка, у якому відображається від’ємне або позитивне значення (п.3 – 5 розділ І Порядку № 405).
Відповідно до п.6 розділ І Порядку № 405 записи вносяться у Типову форму за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, окремо про кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги) та понесені витрати, зокрема, оплачені придбані товари (роботи, послуги), виплачена заробітна плата, сплачений ЄСВ тощо.
Порядок № 405 містить окремі розділи щодо ведення обліку доходів та витрат, зокрема, розділ ІІ «Порядок ведення обліку доходів» та розділ ІІІ «Порядок ведення обліку витрат».
Наказ № 405 та Наказ № 447 набрали чинності з дня його офіційного опублікування – 3 січня 2023 р. (п.3 Наказу № 405)5.
5 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 405 офіційно не опубліковано.