Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 13.12.2022 р. № 2836-IX (Закон № 2836) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ), пов’язані з оподаткуванням ПДВ. Розглянемо найголовніші зі змін.
1. ПДВ-пільги при імпорті.
Підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено двома новими пунктами: 87 і 88. Так, зокрема, п.87 передбачено, що тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, але не довше ніж до 01.05.2023 р., звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення, переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених п.921 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ)1. При цьому пільгове оподаткування не застосовується до товарів, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, та/або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
1 Щодо товарів, визначених п.921 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, слід зазначити, що їх перелік та коди УКТ ЗЕД майже ідентичні переліку та кодам УКТ ЗЕД товарів із додатку «Інше» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224 (з урахуванням змін, внесених постановою КМУ 29.11.2022р. від № 1340).
Зі свого боку новим п.88, про який зазначено вище, передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених п.923 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ, що безоплатно надаються Енергетичним співтовариством як допомога на користь суб'єктів господарювання, що мають ліцензії на окремі види господарської діяльності на ринку електричної енергії (виробництво електричної енергії, передача електричної енергії, розподіл електричної енергії), та ввозяться такими суб'єктами на митну територію України для цілей відновлення та ремонту інфраструктури таких підприємств за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в паливно-енергетичному комплексі. І так само як для операцій, визначених п.87, пільгове оподаткування операцій, вказаних у п.88, буде діяти тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, але не довше ніж до 01.05.2023 р.
Також звільнено від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України товарів (крім товарів за товарними позиціями 2203 – 2208, 2401 – 2403 та кодами 2103 90 30 00, 2106 90, 3824 99 96 20 згідно з УКТ ЗЕД) громадськими об'єднаннями та/або благодійними організаціями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для подальшої їх безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі такими особами Збройним Силам України та добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам (п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп.69.51). При цьому правомірність застосування пільги при імпорті залежить від термінів (строків) передачі ввезених товарів наведеним у цьому підпункті особам. Товари, які були звільнені від оподаткування ПДВ під час їх ввезення на митну територію України, мають бути передані отримувачу не пізніше 45 календарних днів з дня завершення митного оформлення таких товарів, а у разі якщо щодо таких товарів після завершення їх митного оформлення здійснювалося на території України підтверджене документально технічне обслуговування та/або ремонт - не пізніше 90 календарних днів з дня завершення їх митного оформлення. У разі порушення цих строків або нецільового використання ввезених товарів платник податку зобов'язаний сплатити суму «імпортного» ПДВ та пеню за порушення строків сплати.
2. Уточнення граничних строків виконання податкових обов’язків.
Законом № 2836 пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ викладено у новій редакції. У зв’язку із чим для платників ПДВ, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, змінилися граничні строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених у період з 01.02.2022 р. по 31.05.2022 р., а також граничні строки подання податкової звітності за звітні періоди лютий-травень 2022 року та граничні строки сплати податку за звітні періоди січень-травень 2022 року. Так, за новою редакцію цього підпункту платники ПДВ, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
Уточнення граничних строків (дат) виконання платниками ПДВ своїх податкових обов’язків має вирішити проблему із неоднозначним трактуванням цих строків (дат) у попередній редакції пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Наприклад, у попередній редакції цього підпункту граничний строк реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН був «до 15 липня 2022 року», і податківці вважали, що останнім днем реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, складених у лютому-травні 2022 року, мав бути 14.07.2022 р. Аналогічно вони роз’яснювали і ситуацію щодо граничних строків (дат) подання звітності та сплати податку. Так в ДПС України вважали, що подати звітність за вказані звітні періоди платникам ПДВ потрібно було до 19.07.2022 р. (включно), а сплатити – до 29.07.2022 р., оскільки 31.07.2022 р. припадає на вихідний, неділю. В результаті чого окремі платники, які зареєстрували податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН саме 15.07.2022 р., або які подали звітність за звітні періоди лютий-травень в останній день – 20.07.2022 р. отримали податкові повідомлення-рішення із штрафами за порушення термінів реєстрації/подання звітності. Цю ситуацію має виправити нова норма, яка з’явилася в пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, згідно з якою у разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, наведених у цьому підпункті, податкові повідомлення-рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом № 2386.
3. Звільнення від штрафу 3%.
Ще однією важливою зміною, яка з’явилася у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, є уточнення звітних періодів, в деклараціях за які виправляються помилки, пов’язані із недоплатою. Тепер «у разі самостійного виправлення платником податків, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені». Попередньою редакцією передбачалося, що помилку пов’язану із недоплатою необхідно було виправити до 25.07.2022 р., що було незрозумілим на фоні продовження режиму воєнного стану після цієї дати.
4. Переплата та бюджетне відшкодування за періоди до лютого 2022 року.
Як і попередньою редакцією пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ його новою редакцією передбачено, що платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку. Ймовірніше, це можна буде зробити лише після припинення режиму воєнного стану.
5. Продовження строків розгляду скарги про відмову реєстрації в ЄРПН.
Підпунктом 56.23.3 ст.56 ПКУ встановлено, що скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги ДПС України. І термін розгляду скарги не може бути продовженим. Але Законом № 2836 строк розгляду скарг дещо уточнено: «установити, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні.., розгляд скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 цього Кодексу, здійснюється протягом 10 робочих днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику» (пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). До того ж якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації в ЄРПН не надсилається платнику ПДВ протягом цих 10 робочих днів, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Закон № 2836 набрав чинності через три дні з дня його офіційного опублікування – 3 січня 2023 року2. Водночас зміни, внесені до пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, застосовуються починаючи з 27 травня 2022 року3 (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2836).
2 Закон № 2836 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 31.12.2022 р. № 267.
3 Тобто з дати набрання чинності Законом України від 12.05.2022 р. № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (див. коментар до цього Закону в частині адміністрування ПДВ).