Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 24.11.2022 р. № 394 (Наказ № 394) виклав у новій редакції форми податкових декларацій платників єдиного податку, затверджених наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578.
1. Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи – підприємця.
До розділу V «Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку» додано нові рядки:
Зазначений рядок 14.2 заповнюють платники єдиного податку – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством.
Зазначені особи також зобов’язані подавати додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік (відповідно до п.2971.1 ст.2971 ПКУ1).
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Форму Декларації доповнено додатком 2 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік1», у якому здійснюється розрахунок відповідного показника.
Нагадаємо, МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до ПКУ. Сума МПЗ, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним МПЗ (пп.14.1.1142 ст.14 ПКУ)2.
2 Щодо мінімального податкового зобов’язання див. коментар до Закону України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
2. Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи).
До розділу III «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку» додано нові рядки:
При цьому зазначено, що у разі подання податкової декларації за податкові (звітні) періоди, відмінні від річного, у рядку 12 відображається значення граф 3 та/або 4 рядка 10 «Сума єдиного податку до сплати за податковий (звітний) квартал (р. 8 - р. 9)».
Форму Декларації також доповнено додатком «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік1», у якому здійснюється розрахунок відповідного показника3.
3 Щодо мінімального податкового зобов’язання див. коментар до Закону України від 30.11.2021 р. № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
3. Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи.
До розрахункової частини додано рядки 4 та 15.2 «Позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (р. 4 графа 3 розділу II додатку 3)*».
Також форму Декларації доповнено додатком 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік1».
Зазначено, що платник єдиного податку четвертої групи зобов’язаний збільшити визначену в податковій декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Сума такого збільшення розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території відповідної територіальної громади, у загальній площі таких земельних ділянок, власником або користувачем яких є платник податку (абзаци другий та третій п.2971.7 ст.2971 ПКУ).
Наказ № 394 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 30 грудня 2022 р. (п.3 Наказу № 394)4.
4 Наказ № 394 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 30.12.2022 р. № 101.