Документ
Коментар
Мінінфраструктури України наказом від 24.03.2023 р. № 182 (Наказ № 182) у відповідності до Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 326, в редакції постанови КМУ від 22.07.2022 р. № 951 (Порядок № 326; див. коментар), затвердив Методику визначення шкоди та збитків, завданих інфраструктурі транспорту, інфраструктурі електронних комунікаційних мереж та об'єктів поштового зв'язку внаслідок збройної агресії Російської Федерації (Методика № 182).
Методика № 182 визначає порядок визначення шкоди та збитків, завданих інфраструктурі транспорту, інфраструктурі електронних комунікаційних мереж, зокрема, зруйнованих, пошкоджених автомобільних доріг, залізничних шляхів, аеродромів та аеродромних об'єктів, об'єктів портової інфраструктури, гідротехнічних споруд, суден морського та внутрішнього водного транспорту, об'єктів поштового зв'язку, інфраструктури (зокрема фізичної) електронних комунікаційних мереж та інших об'єктів транспортної інфраструктури, електронних комунікацій та зв'язку (далі – об’єкти інфраструктури транспорту), внаслідок збройної агресії Російської Федерації, починаючи з 19.02.2014 р. (далі – збройна агресія РФ).
Методика № 182 розроблена для використання під час проведення аналітичної оцінки шкоди та збитків об'єктів інфраструктури транспорту органами державної влади або органами місцевого самоврядування, у разі необхідності із залученням фахівців, підприємств, установ, організацій будь-якої форми власності, яка також може проводитися самостійно підприємствами, установами, організаціями з урахуванням Загальних засад оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації, визначених у додатку до Порядку № 326 та Методики № 182.
Методика № 182 складається із: Загальних положень; Організаційних засад оцінки шкоди та збитків; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків дорожньої інфраструктури України; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків об'єктів залізничного транспорту; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків авіаційної інфраструктури України; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків портової інфраструктури, гідротехнічних споруд, суден морського та внутрішнього водного транспорту, об'єктів інфраструктури морського та внутрішнього водного транспорту, що використовуються для навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків автомобільного транспорту на території України; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків, завданих внаслідок пошкодження або знищення інфраструктури електронних комунікаційних мереж; Засад визначення аналітичної оцінки розміру шкоди та збитків, завданих об'єктам поштового зв'язку чи їхнім складовим на території України.
Дія Методики № 182 не поширюється на:
Метою аналітичної оцінки шкоди та збитків є формування попередньої оперативної інформації про обсяги збитків для прогнозування загальнодержавних, секторальних та регіональних витрат на відновлення та подальшої комунікації з міжнародними партнерами щодо покриття таких збитків, зокрема за рахунок конфіскованих активів Російської Федерації за кордоном.
За результатами аналітичної оцінки шкоди та збитків складається аналітичний звіт в електронній формі та в паперовій формі (за потреби).
У додатку до Методики № 182 наведено форму аналітичного звіту. Він складається та підписується спеціалістами, які безпосередньо проводили оцінку шкоди та збитків.
З урахуванням особливостей об'єкта оцінки визначаються вихідні дані, що застосовуються під час оцінки шкоди та збитків.
Вихідними даними, що застосовуються під час оцінки шкоди та збитків, зокрема є:
Наказ № 182 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 19 травня 2023 р. (п.4 Наказу № 182)1.
1 Наказ № 182 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 19.05.2023 р. № 48.